פאני מיי: ריביות המשכנתא ב-2024 ירדו מתחת ל-6%

“בסך הכל, אנו מצפים ש-2024 תהיה שנה טובה יותר משנת 2023 עבור סבירות רוכשי בתים ותעשיית המשכנתאות”, אמרה הכלכלנית הראשית של פאני מיי.

שוק הדיור יתחיל לחזור הדרגתית ל”איזון נורמלי יותר” ב-2024, וריביות המשכנתא צפויות להסתיים השנה מתחת ל-6%, אמרו אנליסטים של פאני מיי.

קבוצת המחקר הכלכלי והאסטרטגי (ESR) של פאני מיי אמרה כי סביבת התעריפים הנמוכים צריכה להגביר את נפחי המימון המחודשים, שכבר נמצאים בעלייה. תעריפים נמוכים יותר עשויים גם לשחרר את מה שנקרא אפקט הנעילה שהיה לו מעוז בשוק.

“למעשה, קבוצת ESR צופה שהקצב השנתי של מכירות בתים קיימים יעלה ל-4.5 מיליון יחידות עד הרבעון הרביעי של 2024, בהשוואה ל-3.8 מיליון ברבעון הרביעי של 2023”, אמרו אנליסטים של פאני מיי בדו”ח ינואר. “עם זאת, התאוששות מלאה לשיעור המכירות שלפני המגפה צפויה להימשך שנים, מכיוון שהמחיר הנגיש לדיור נותר דק מאוד בסטנדרטים היסטוריים ביחס להכנסות משקי הבית.”

במקביל, מחסור בהיצע דיור ומגבלות עלות סבירות ימשיכו לחזק את השוק של בתים צמודי קרקע חדשים, עם התחלות 2024 ותחזית מכירות בתים חדשים לרמות הגבוהות ביותר של 2023.

קבוצת ESR אמרה גם שמחירי הבתים צפויים לעלות ב-3.2% במהלך השנה, בהשוואה ל-7.1% בשנת 2023. בעוד שהתחזית האחרונה ממשיכה לצפות האטה בצמיחה הכלכלית ב-2024, קבוצת ESR צופה רקע כלכלי בהיר יותר בהשוואה לחודשים קודמים, שתחליף את קריאתה למיתון צנוע בצמיחה חיובית אך מתחת למגמה בשנת 2024.

קבוצת ESR ציינה את ההקלה המהירה לאחרונה בתנאים הפיננסיים, את פגישת הפדרל ריזרב בדצמבר ואת מגמת העלייה המוצקה בגידול ההכנסה האישית הריאלית באוקטובר ונובמבר כדחפים חיוביים לצמיחה ברבעונים הקרובים. אבל, אמרה הקבוצה, הכלכלה עדיין עומדת בפני סיכון גבוה מהרגיל למיתון.

“הירידה של האינפלציה והצירים של הפד לאותות על שיעורי הפחתת ריבית עתידיים, מביאים אותנו להאמין שמכירות בתים ומשכנתאות הגיעו ככל הנראה לשיא במחצית השנייה של 2023 וכי שיפור הדרגתי מתבצע כעת” דאג דאנקן, סגן נשיא בכיר פאני מיי וכלכלן ראשי, אמר.

“אנו מצפים ששיעורי המשכנתאות יצנחו מתחת ל-6% עד סוף שנת 2024 וכי בוני בתים ימשיכו להוסיף היצע חדש, ששניהם אמורים לסייע למחיר סביר. בנוסף, הירידה בריביות המשכנתאות עשויה לדחוף את היקפי המימון מחדש כלפי מעלה, יחד עם גידול מסוים במימון הרכישה. עם זאת, אפילו בפחות מ-6 אחוזים, אנו חושבים שלתעריפים עדיין תהיה דרך משמעותית לעבור על מנת להפחית בצורה משמעותית את ‘אפקט הנעילה’ שחוו בעלי בתים שמימנו או קנו במהלך המגיפה. בסך הכל, אנו מצפים ש-2024 תהיה שנה טובה יותר משנת 2023 עבור סבירות רוכשי דירות ותעשיית המשכנתאות”.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses