כלכלת ארה”ב צמחה ב-3.2% ברבעון הרביעי של 2023

הוצאות הצרכנים, שצמחו בקצב שנתי של 3% במהלך הרבעון, הזינו את העלייה. הצמיחה הכלכלית של המדינה עלתה על 2% במשך שישה רבעונים רצופים.

כלכלת ארה”ב צמחה בקצב שנתי חזק של 3.2% מאוקטובר עד דצמבר, המונעת על ידי הוצאות צרכניות בריאות, כך דיווח משרד המסחר ביום רביעי בירידה קלה מההערכה הראשונית שלו.

ההתרחבות בתוצר המקומי הגולמי של המדינה – התפוקה הכוללת של סחורות ושירותים של הכלכלה – ירדה מרמה של 4.9% לוהטת מיולי עד ספטמבר. מספרי התמ”ג ברבעון הרביעי עודכנו כלפי מטה לעומת קצב המסחר של 3.3% שדווח עליו לראשונה בחודש שעבר. הצמיחה בארה”ב עלתה כעת על 2% במשך שישה רבעונים רצופים, בניגוד לחשש שהריבית הגבוהה תוביל את הכלכלה הגדולה בעולם למיתון.

הרחק ממעידה, הכלכלה צמחה ב-2.5% במשך כל שנת 2023, כשהיא עברה את הצמיחה של 1.9% ב-2022.

הוצאות הצרכנים, המהוות כ-70% מהפעילות הכלכלית בארה”ב, צמחו בקצב שנתי של 3% מאוקטובר עד דצמבר. הוצאות המדינה והרשויות המקומיות עלו בקצב שנתי של 5.4% מאוקטובר עד דצמבר, הקצב המהיר ביותר מאז 2019. היצוא הגדל גם תרם לצמיחה ברבעון הרביעי.

הדו”ח של יום רביעי הראה גם שלחצי האינפלציה ממשיכים להירגע. מדד המחירים המועדף של הפדרל ריזרב – מדד המחירים לצריכה אישית – עלה ברבעון הרביעי בשיעור שנתי של 1.8%, לעומת 2.6% ברבעון השלישי. בהסרת מחירי המזון והאנרגיה הפכפכים, מה שנקרא אינפלציית הליבה עלתה ב-2.1%, והאיצה מעט מעלייה של 2% ברבעון השלישי.

ארצות הברית צפויה להמשיך ולצמוח ב-2024. קרן המטבע הבינלאומית צופה שהכלכלה האמריקאית תתרחב השנה ב-2.1% – יותר מכפול מהתחזיות שלה לצמיחה בכלכלות המתקדמות הגדולות יפן, גרמניה, בריטניה, צרפת ואיטליה.

הבוחרים שוקלים את בריאות הכלכלה לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר. אמריקאים רבים מתרגזים מהמחירים הגבוהים ומאשימים את הנשיא ג’ו ביידן. למרות שהאינפלציה פחתה והעלאות שכר שעתיות ניצחו את עליות המחירים בשנה האחרונה, המחירים לצרכן עדיין גבוהים ב-17% ממה שהיו לפני שלוש שנים.

בתגובה לאינפלציה המתחדשת, הפד העלה את הריבית שלו פי 11 בין מרץ 2022 ליולי 2023, והביא אותה לרמה הגבוהה ביותר מזה יותר משני עשורים. עלויות אשראי גבוהות יותר ריכזו את הזינוק האינפלציוני. בחודש שעבר, המחירים לצרכן עלו רק ב-3.1% מינואר 2023, ירידה משיא של 9.1% ביוני 2022 והתקרבו ליעד של 2% של הפד.

להפתעת הפד ורוב הכלכלנים, ההתקדמות נגד האינפלציה הושגה עד כה מבלי לגרום לכאב כלכלי רב. האבטלה הגיעה מתחת ל-4% במשך 24 חודשים רצופים, הרצף הארוך ביותר מאז שנות ה-60 המשגשגות. ומעסיקים הוסיפו ממוצע בריא של 244,000 משרות בחודש בשנה האחרונה, כולל יותר מ-300,000 בדצמבר ובינואר.

משקי בית אמריקאים נמצאים ברובם במצב פיננסי טוב, מה שמאפשר לצרכנים להוציא. ועסקים שיפרו את הפרודוקטיביות על ידי שימוש באוטומציה ומציאת דרכים לגרום לעובדים לעבוד בצורה יעילה יותר.

השילוב של הפחתת האינפלציה וגיוס עובדים איתן וצמיחת התמ”ג העלה תקווה שהפד יכול להוציא “נחיתה רכה” נדירה – לנצח את האינפלציה מבלי לגרום למיתון.

“אנו חושבים שהצמיחה תאט אך תישאר חיובית ברבעונים הקרובים”, אמרה רוביאלה פארוקי, כלכלנית ראשית בארה”ב ב-High Frequency Economics. אבל הכלכלה צפויה לקבל עלייה, לדבריה, מהורדות הריבית של הפד בהמשך השנה. הבנק המרכזי אותת שהוא מצפה להוריד את הריבית שלו שלוש פעמים ב-2024.

הדו”ח של יום רביעי היה השני מבין שלוש הערכות של משרד המסחר לצמיחת התמ”ג ברבעון הרביעי. הגרסה הסופית יוצאת ב-28 במרץ.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

XX Auburndale Ave, The Villages, FL 32162

Property Description: Single Family Year Built: 2003 Lot: 0.31 acres Roof: 4 Years old (HOA covered) A/C: 4 Years old Pool: YES HOA: 700$ annually Sewer City Water BEDS: 3 BATH: 2 SQFT: 1,600 ASKING – $371,000 ARV – 440K STATUS: owner occupied (vacant at closing) ALL UTILITIES ARE AVAILABLE ON LAND!!! GREAT INVESTMENT!!! THE FULL ADDRESS WILL BE PROVIDED ONCE WE RECEIVE A RESPONSE EXPRESSING YOUR […]

Responses