שיעורי המשכנתא פשוט הגיעו לרמה הגבוהה ביותר שלהם ‘בדור’ – האם נגיע ל- 8% ?

לאחר זינוק לשיא מדאיג של 23 שנים בשבוע שעבר, שיעורי המשכנתאות זינקו עוד יותר לתוך הסטרטוספירה לקראת פתיחה מפחידה לאוקטובר.

לשבוע שהסתיים ב-5 באוקטובר, שיעורי הלוואות בריבית קבועה ל-30 שנה היו בממוצע 7.49%, לפי פרדי מק. זהו זינוק משמעותי לעומת השיא בשבוע שעבר של 7.31%, שיעור שלא נראה מאז 2000.

“ריביות המשכנתא שמרו על מסלולם כלפי מעלה כאשר תשואת האוצר ל-10 שנים, מדד מפתח, טיפס”, אמר סם ח’טר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק. “כמה גורמים, כולל שינויים באינפלציה, שוק העבודה ואי ודאות סביב המהלך הבא של הפדרל ריזרב, תורמים לשיעורי המשכנתאות הגבוהים ביותר בדור”.

אם התעריפים הללו יתחזקו אפילו יותר לקראת רף ה-8% המפחיד נותר ניחוש של כל אחד – אבל מה שכן נראה ברור הוא שהשיעורים האלה הם לא רק בליפ אקראי, אלא יש להם כוח עמידות.

“ריביות המשכנתא נותרו ביציבות בשטח של כמעט 20 שנה במהלך השבועות האחרונים”, מציינת אנליסטית המחקר הכלכלי של Realtor.com®, האנה ג’ונס, בניתוח שלה. “השילוב של שיעורי משכנתא גבוהים ומחירי הבתים גבוהים ממשיך לדחוף את הבעלות על בתים מתחום האפשרויות של קונים רבים”.

שיעורי משכנתא גבוהים מתנגשים עם מלאי נמוך

קונים שמוכנים לקחת על עצמם את הריבית העדכנית ביותר מרעננת עיניים אולי לא ימצאו הרבה מה לקנות.

בשבוע שהסתיים ב-30 בספטמבר, רישומים חדשים ירדו ב-1.2% מהשנה שעברה, מה שסימן ירידה של 65 שבועות. בנוסף, מלאי הדיור הכולל (הן רישומים חדשים והן רישומים ישנים) מפגר אחרי רמות השנה שעברה ב-2.6%.

מחנק המלאי חוזר הישר אל שיעורי המשכנתא.

“אנו מצפים שבעלי בתים ירגישו ‘נעולים’ במקצת על ידי שיעורי המשכנתאות עד שהם יורדים במידה ניכרת, מה שישאיר את פעילות הרישום החדש איטי”, אומרת ג’ונס.

בעיית מחירי הבתים הגבוהים

מלאי נמוך מוביל למחירי בתים גבוהים יותר, ומוסיף עוד יותר מצוקה כלכלית לפגיעה מתמשכת בשורה התחתונה של קונים.

בספטמבר, מחירי רשימת הנדל”ן נעו בחציון של 430,000 דולר. ובשבוע שהסתיים ב-30 בספטמבר, המחירים עלו ב-0.7% בהשוואה לשנה שעברה.

בעוד שמחירי הבתים הגבוהים ממשיכים להוות עוד ענן גשם בסערת הריבית הכוללת של המשכנתאות, יש נקודת אור זעירה: המחירים לא עלו מעל לשיא השנה שעברה של 449,000 דולר שנקבע ביוני.

ואכן, צמיחת המחירים החציונית נעה בין -0.9% ל-+1.1% מאז אמצע מאי, “מדגישה את הדחיפה והמשיכה בין לחץ מחירים כלפי מטה עקב ביקוש נמוך יותר של קונים ולחץ מחירים כלפי מעלה עקב מלאי בתים מוגבל”, מסבירה ג’ונס. “נראה כי המחירים יישארו מעט מעל לרמה של השנה שעברה גם בחודשי הסתיו והחורף כאשר השוק יתאושש מהצניחה בסוף 2022”.

הוכחה לכך ש’רוכשי בתים להוטים’ עדיין נמצאים בחוץ

למרות הר של אתגרי סבירות, מה שג’ונס מתארת כ”רוכשי בתים להוטים” עדיין לא מבזבזים זמן בהצעת הצעות על בתים.

בתים בילו 48 ימים בשוק בספטמבר הקרוב – רק יום אחד יותר מאשר בשנה שעברה. ובשבוע שהסתיים ב-30 בספטמבר, הבתים התאימו למספר הימים בשוק בהשוואה לתקופה זו בשנה שעברה.

“כאשר שוק הנדל”ן ממשיך להתאושש מההאטה שחוותה בשנת 2022, סביר מאוד שבתים יתחילו להימכר מהר יותר בהשוואה לשנה בשבועות הקרובים, למרות ביקוש נמוך יותר”, אומרת ג’ונס.

לרוכשי בתים שלא מצאו את הבית המושלם להציע עליו שתי אפשרויות.

בתים חדשים מציעים דרך לבעלות בתים שכן המלאי של בתים קיימים ממשיך להיות שטוח. וקונים אחרים יכולים לבחור לשבת בחוזקה בשכירות עד ששוק הדיור יחזור על רגליו.

“מחירי השכירות ירדו במהלך החודשים האחרונים, מה שנותן לקונים את ההזדמנות לשקול את האפשרויות שלהם בפחות דחיפות”, מסכמת ג’ונס. “כתוצאה מכך, אנו צופים שיותר משקי בית יבחרו להישאר בשוק השכירות למשך זמן ארוך יותר, ויעניקו להם יותר זמן לחסוך לבתיהם העתידיים”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses