NAR מנפיקים תחזית נדל”ן לשנת 2024

הכלכלן לורנס יון צופה שמכירות הבתים יעלו ב-15% בשנה הבאה, ועד האביב, שיעורי המשכנתא ינוע בטווח של 6% עד 7%.

הכלכלן הראשי של איגוד המתווכים (NAR) לורנס יון בחן את המצב הנוכחי של שוק הנדל”ן למגורים בארה”ב ושיתף אתמול את התחזית שלו לשנת 2024 ב-2023 NAR NXT, The Realtor® Experience, באנהיים, קליפורניה.

שיעורי משכנתא גבוהים, מחירי בתים גבוהים ומלאי דיור מוגבל מקשים על האמריקנים את החלום של בעלות על בתים, אמר יון. “ריביות המשכנתא הגבוהות בעשרים שנה עצרו את רוכשי הבתים. יש גם מחסור במלאי דיור למכירה, מה שאומר פחות הזדמנויות למכירה בשוק”.

יון אמר כי מכירות הבתים צפויות לרדת ב-18% ברגע שכל המספרים של 2023 יהיו, וזה בעקבות ירידה של 17% בשנה שעברה.

מונעים על ידי ריביות גבוהות במיוחד, שיעורי משכנתא קבועים ל-30 שנה נותרו גבוהים ב-2023, וטיפסו עד ל-8%.

“לריביות הגבוהות הללו הייתה השפעה רבה על הביצועים הכלכליים הכוללים של ארה”ב”, אמר יון.

יון התייחס לנתון התוצר המקומי הגולמי האחרון, שצמח ב-4.9%, ואמר כי, סטטיסטית, “זה הרבה יותר טוב מהממוצע ההיסטורי – אבל אם נסתכל על המרכיב הזה, יש כמה סימנים מדאיגים בכלכלה .”

הסימן המדאיג הראשון הוא שההוצאה העסקית היא בעצם שטוחה. השני הוא שמלאי הסחורות עולה, כלומר מוצרים מיוצרים אך לא נמכרים.

“אנחנו לא יכולים להמשיך ולהוסיף למדפים,” אמר יון. “בדיוק כמו בדיור, עסקים צריכים ללוות כסף, וההוצאות העסקיות יורדות כי זה יקר יותר ללוות.”

יון התייחס גם למשרות. “אנחנו בצד החיובי של נתוני המשרות, אבל כל חודש שעובר מראה כוח פוחת”, אמר. “בהתבסס על קו המגמה, התעסוקה עלולה להיות שלילית. מספר התמ”ג הקרוב נראה מדאיג”.

הוא גם אמר לקהל שהחל מהבוקר, מדד המחירים לצרכן (CPI) הרבה יותר רגוע, מה שמצביע על כך שהפדרל ריזרב צריך להתאים את עמדת ההידוק המוניטרית שלו.

“התשואה של משרד האוצר ל-10 שנים עומדת על 4.4%, מה שאומר היסטורית ששיעורי המשכנתא יכולים להיות ב-6.4% – אבל הם הרבה יותר גבוהים”, אמר יון. “שוק האג”ח מאלץ את הפד להסתובב”.

יון גם דן במחירי בתים גבוהים, לא שהמחסור המתמשך במלאי מספק תמיכה במחירים גבוהים, אבל זה גם מקשה מאוד על רוכשים ראשונים להיכנס לשוק הדיור.

עם זאת, הוא מאמין שהריבית על המשכנתא ל-30 שנה ועל קרנות הפד עלו ככל הנראה.

“אני מאמין שכבר הגענו לשיא מבחינת שיעורי הריבית”, אמר יון. “השאלה היא מתי התעריפים הולכים לרדת?” להערכתו, הריבית תרד עד לעונת הקנייה באביב בין 6-7% וצופה שייכנסו יותר מוכרים לשוק.

“הבונים חזרו לעמוד על הרגליים, עלייה של 5% במכירות בתים חדשים שנבנו עד היום”, אמר יון. “בונים יכולים פשוט ליצור מלאי. בסביבה של מצוקת דיור, הבונים באמת מרוויחים”.

“מוכרים עצורים לא יכולים לחכות יותר. אנשים יתחילו לומר ‘החיים ממשיכים'”, אמר יון. “רישומים יופיעו בהתמדה, ומכירות בתים חדשים ימשיכו להצליח. מכירות בתים קיימים יעלו ב-15% בשנה הבאה”.

יון גם ציין כי הקונים הבינלאומיים דחו, אך ברגע שהם יחזרו לשוק, תהיה דחיפה בקנייה.

“הצרכנים מרוצים משירות הנדל”ן”, סיכם יון. “השוק הוא תחרותי מאוד עם כל כך הרבה מודלים עסקיים שאפשר לבחור ביניהם – מעשה זאת בעצמך ועד ל-iBuyers ועד ברוקרים מוזלים, ועד שירות מלא והנחות. רוכשי בתים אמריקאים נהנו מאוד מבחירות כה רחבות בשירותי נדל”ן. יתרה מכך, בעלי בתים צברו עושר לא מבוטל לאורך זמן”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses