שותפים, משקיעים ומה שביניהם

#יזםהשבוע שלי נועם #פוסט3
דבר ראשון רוצה להודות לכל מי שפנה אלי בפרטי, פרגן , תמך, הזדהה והתייעץ – ממש מרגש וכיף ומוזמנים להתייעץ איתי על כל דבר 😊
היום אני רוצה לכתוב על מערכות היחסים עם שותפים ומשקיעים.
אחד מהדברים שמבינים מהר מאוד כשמתחילים את הדרך בנדל”ן הוא שאם אתה רוצה להגיע רחוק – אתה חייב שותפים לדרך.
קודם כל מבחינה כספית. ברור שאם יש לך הון עצמי קצוב להשקיע תוכל לעשות עסקה אחת ואולי אפילו שתיים אבל מהר מאוד תיעצר ולא תוכל לגדול, ובנדל”ן, כמו בכל השקעה אחרת מאוד חשוב לפזר סיכונים ולהחזיק כמה נכסים, כך שאם אחד מהם עובד פחות טוב האחרים יאזנו.
 
ברגע שמתאגדים 2-3 שותפים ואף יותר, יכולות ההשקעה משתנות לחלוטין וקל יותר למצוא עסקאות טובות ובאזורים טובים יותר.
אבל מעבר לפן הכספי, שותף מתאים ונכון יכול להקפיץ את העסק בעשרות רמות.
 
כבר בתחילת הדרך שלי בארה”ב חיפשתי שותפים לדרך כי לעשות את הצעד הראשון לבד די משתק אבל לא מצאתי את השותף הנכון.
לעסקאות הראשונות שלי נכנסתי כמשקיעה פאסיבית כי רציתי ללמוד מיזם בעל נסיון אבל בסופו של דבר העסקאות לא היו מוצלחות מבחינת התוצאה שלהן והבנתי שאני מעדיפה לעשות את הדברים בעצמי.
לאחר מכן קפצתי למים העמוקים וביצעתי עסקאות לגמרי לבד אבל הרגשתי שאני מעדיפה שיהיה איתי מישהו להתייעץ איתו, לחלוק איתו את האחריות ולצמוח איתו.
 
אז אחרי לא מעט שיחות ומפגשים (ממש בליינד דייטס 😉) עם שותפים פוטנציאליים פגשתי את השותפה שלי אפרת Efrat Erdepel Kornick ומיד נוצר בינינו חיבור מעולה. שתינו משלימות אחת את השניה מבחינת הניסיון המקצועי שלנו, מעודדות אחת את השניה כשקשה, מגבות אחת את השניה כשאחת מאיתנו בחו”ל או סתם לא במיטבה ועורכות סיעורי מוחות שנמשכים לעיתים לתוך השעות הקטנות של הלילה (למורת רוחם של הבעלים והילדים שלנו..).
 
כדי שהשותפות תעבוד טוב, חשוב מאוד קודם כל לערוך הסכם מסודר (כאן נכנסת עורכת הדין שבי), להגדיר את העסקה שמבצעים במשותף, סכום ההשקעה, משך ההשקעה הצפוי, תחומי האחריות של כל אחד מהשותפים וגם חשוב לקבוע מנגנון לפתרון חילוקי דיעות ולהתייחס בפירוט למה קורה אם פתאום ירח הדבש נגמר, יש מחלוקות באשר להמשך ניהול העסקה, אחד מהשותפים מעוניין לצאת מהעסקה או חלילה (טפו טפו חמסה חמסה) הולך לעולמו.
 
שותפות היא כמו זוגיות ובהתחלה הכל ורוד עם לבבות אבל כשצצים קשיים (והם תמיד צצים במערכות יחסים לטווח ארוך, זה בלתי נמנע) עלולים להתעורר סכסוכים, והגדרת הדברים מראש בהסכם הופכת אותם לקלים יותר לפתרון.
 
כשרוצים לצמוח ולהיכנס לעוד ועוד פרוייקטים או לפרוייקטים גדולים יותר, אם אין לנו איזו קרן נאמנות שההורים חסכו לנו, עולה הצורך להכניס לתמונה משקיעים או שותפים נוספים.
 
גם כאן חשוב מאוד לערוך הסכם מסודר שכולל את כל מה שציינתי לעיל, בין אם מדובר בשותפים בישראל או בחו”ל.
אם מדובר בשותפים/משקיעים פאסיביים חשוב מאוד גם להעמיד אותם על הסיכונים הגלומים בהשקעה, לעולם לא להבטיח תשואה כי גם אם מצאנו את עסקת החלומות והמספרים יושבים פגז באקסל, יש הרבה דברים שלא תלויים בנו.
חשוב לשקף להם את הדברים הטובים, שזה קל כמובן, אבל גם את הבעיות אם הן מתעוררות.
משקיעים, גם אם הם פאסיביים, זכאים לקבל את כל המידע על ההשקעה ומצפים לכך!
 
אחת לכמה חודשים שומעים על יזם כזה או אחר שנתבע על כך ש”עקץ” את המשקיעים או התרשל בביצוע העסקה וגרם למשקיעים להפסיד את כספם. לפעמים מדובר באמת בנוכלים, שלצערנו יש בכל תחום, אבל לפעמים מדובר ביזם שאם רק היה משקף למשקיע בזמן אמת את הבעיה שנוצרה ומשתף אותו גם בדרכים בהן הוא מתכוון לפעול כדי למזער את הבעיה, יש להניח שאותו משקיע היה מקבל את העניין ביתר הבנה והדברים לא היו מגיעים לכדי סכסוך משפטי.
 
על אף הרצון לגדול והצורך בעוד כסף – בחרו את המשקיעים שלכם טוב טוב.
אנחנו בוררות את המשקיעים שאנחנו עובדות איתם ולא מוכנות ללוות או להכניס איתנו לעסקה כל משקיע גם אם יש לו הון לא קטן, אלא רק מי שנעים לנו לעבוד איתו ואנחנו יודעות שנוכל לנהל איתו מערכת יחסים ארוכת טווח ומוצלחת.
כמו שאמרו רבים וטובים לפניי, נדל”ן זה קודם כל מערכות יחסים, ובסופו של דבר כולנו במשחק הזה כדי להרוויח כסף אבל גם לישון טוב בלילה ולהנות מהדרך.
 
מי שרוצה להתייעץ איתי לגבי פרמטרים חשובים שכדאי להתייחס אליהם בהסכמים עם שותפים ומשקיעים מוזמן בשמחה
Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

התמודדות עם לחצים ושינויים בעולם הנדל״ן

מה הולך קבוצה יקרה? אז השבוע אני נכנס לנעליים הגדולות של ״יזמי השבוע״, מודה לליאור על הבמה. אז בכמה מילים עליי ועלינו, אני בעלים משותף של חברת סייפטינט, פועלים בשמונה שנים האחרונות באורלנדו, פלורידה כסוכנות נדל״ן למשקיעים מקומיים ומשקיעים רחוקים. השבוע אתחיל עם פוסט מעט שונה מהתכנים הרגילים שלי, הנושא הוא התמודדות עם לחצים ושינויים…

Responses