הנתונים האחרונים מראים את מחירי הבתים, התעריפים עשויים להשתפר

הכלכלן הראשי של פרדי מאק: “נתונים חדשים מצביעים על ירידה בלחצים האינפלציוניים” – מה שלצד שיעורי המשכנתא הנמוכים יותר, עשוי למשוך יותר רוכשי בתים לשוק.

שיעורי המשכנתא ירדו במשך שלושה שבועות רצופים, כאשר הריבית הקבועה ל-30 שנה עומדת על 7.44% בממוצע ביום חמישי, ירידה מ-7.5% שבוע קודם לכן, לפי פרדי מאק.

אבל השיעור נשאר הרבה מעל לרמה של השנה שעברה – 6.61%.

למה המחיר ירד השבוע? “נתונים חדשים מצביעים על כך שהלחצים האינפלציוניים הולכים ומתפוגגים”, אמר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק.

הממשלה דיווחה ב-14 בנובמבר כי המחירים לצרכן טיפסו ב-3.2% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר, וירדו מ-3.7% בספטמבר.

“השילוב של המשך החוזק הכלכלי, אינפלציה נמוכה יותר ושיעורי משכנתא נמוכים יותר אמור להביא יותר רוכשי בתים פוטנציאליים לשוק”, אמר חאטר.

צניחה במכירות דיור

אבל עד כה השנה, שיעורי המשכנתא הגבוהים חנקו את המכירות.

מכירות הבתים הקיימים ירדו ב-2% בספטמבר מאוגוסט, לפי איגוד המתווכים הלאומי (NAR). המכירות נסוגו ב-15.4% לעומת שנה שעברה.

“כפי שהיה המקרה במהלך השנה הזו, מלאי מוגבל ואפשרות נמוכה לדיור ממשיכים להפריע למכירת בתים”, אמר הכלכלן הראשי של NAR לורנס יון.

אבל עם מוגבלות המלאי, הביקוש היה חזק מספיק, למרות העלייה בריבית המשכנתא, כדי להעלות את מחירי הבתים. המחיר החציוני של בית קיים רשם 394,300 דולר בספטמבר, עלייה של 2.8% לעומת 383,500 דולר שנה קודם לכן.

“מחסור במלאי מספק תמיכה במחירים גבוהים, אבל זה גם מקשה מאוד על רוכשים ראשונים להיכנס לשוק הדיור”, ציין יון.

יון צופה שהמצב המדוכא של המכירות יימשך עד סוף השנה, עם ירידה של 18% במכירות בתים לשנת 2023 כולה. זה מגיע לאחר ירידה של 17% בשנה שעברה.

אור בקצה המנהרה?

אבל הדברים מתחילים להסתכל על צד ההיצע. מלאי הבתים הקיימים שלא נמכרו טיפס ב-2.7% בספטמבר מאוגוסט ל-1.13 מיליון. זה שווה ערך לאספקה של 3.4 חודשים בקצב המכירות החודשי הנוכחי. שישה חודשים נחשבים בדרך כלל לשוק מאוזן.

“הבונים חזרו לעמוד על הרגליים, עלייה של 5% במכירות בתים חדשים שנבנו עד היום”, אמר יון. “בונים יכולים פשוט ליצור מלאי. בסביבה של מצוקת דיור, הבונים באמת מרוויחים”.

וייתכן שריביות המשכנתא עלו. כלכלנים רבים מאמינים שהאינפלציה יורדת מספיק כדי למנוע מהפדרל ריזרב להעלות שוב את הריבית.

“אני מאמין שכבר הגענו לשיא מבחינת שיעורי הריבית”, אמר יון. “השאלה היא מתי התעריפים הולכים לרדת?”

הוא חזה ששיעורי המשכנתאות יירדו ל-6%-7% עד עונת הקנייה באביב וצופה כי לאחר מכן ייכנסו יותר מוכרים לשוק.

ובכל זאת, אם אתה שוכר שרוצה לקנות, אולי כדאי לך להתאפק עד שמחירי הדיור יתוקנו. עבור רבים, תשלומי המשכנתא פשוט גבוהים מכדי שהבית יהיה סביר. כלל האצבע הוא שלא צריך יותר מ-28% מההכנסה שלך כדי לשלם משכנתא.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

XX Auburndale Ave, The Villages, FL 32162

Property Description: Single Family Year Built: 2003 Lot: 0.31 acres Roof: 4 Years old (HOA covered) A/C: 4 Years old Pool: YES HOA: 700$ annually Sewer City Water BEDS: 3 BATH: 2 SQFT: 1,600 ASKING – $371,000 ARV – 440K STATUS: owner occupied (vacant at closing) ALL UTILITIES ARE AVAILABLE ON LAND!!! GREAT INVESTMENT!!! THE FULL ADDRESS WILL BE PROVIDED ONCE WE RECEIVE A RESPONSE EXPRESSING YOUR […]

Responses