לדיור עדיין יש ‘הרבה מרחבי תנודות’ במיתון, אפילו עם שיעורי משכנתא קרובים לשיא של 20 שנה, לפי המשקיע הזה

שיעורי המשכנתאות שנגעו לזמן קצר בשיא של 20 שנה השבוע לא צפויים לגרום לשוק הדיור האמריקאי הזה לקרוס, לפי אל אוטרו, מנהל תיקים של HAUS, Armada ETF Advisors.
במקום זאת, רקע תעסוקה חזק וכרית ההון העצומה עליה ישבו בעלי בתים לאחר שנתיים של עליות מחירים אדירות יתנו לשוק הדיור “הרבה מרחב התנועות, גם אם נידחף למיתון”, אמר אוטרו בטלפון. .

“אני חושב ששוק הדיור יכול לסבול מכה די גדולה, כי הוא עלה עד כה, כל כך מהר. זה בריא לשחרר קצת אוויר מהבלון הזה”, אמר, והוסיף כי ירידה במחירי הבתים של 10%-15% לא בהכרח תהיה דבר רע לאחר הזינוק של 45% במדינה במהלך המגיפה.
בשווקים מסוימים כמו טמפה ופיניקס העליות הללו היו קרובות יותר ל-71%, על פי נתוני Black Knight.

“זה גרוע אם אתה רוכש בית לאחרונה, כי ייקח קצת יותר זמן לצוף מעל המים”, אמר אוטרו. אבל בסך הכל, הוא רואה בדיור בריא יותר מכפי שהיה לפני עשור לאחר שבועת הסאב-פריים צצה, ומזינה את המשבר הפיננסי העולמי ומצמיחה מעמד חדש של בעלי בתים מוסדיים.
בעידן הדיור החדש, Otero חושב שעדיין יש “מסלול המראה שדמי השכירות ימשיכו לעלות”, למרות שנראה שמחירי הדירות הגיעו לשיא. הקרן שלו, Home Appreciation U.S. REIT ETF, הושקה במרץ ומשקיעה במניות של חברות ציבוריות שבבעלותן דירות והשכרות ליחידים, כולל Equity Residential ו-American Homes 4 Rent.
קרנות REIT נוטות להיות רגישות לעליית שערים ותעודת הסל HAUS ירדה בכ-10.3% עד כה בספטמבר, בהשוואה לירידה של כ-8% במדד S&P 500, על פי נתוני FactSet.

למרות זאת, אנליסטים של מורגן סטנלי אמרו מוקדם יותר החודש שהם מצפים לתעריפים גבוהים יותר והיצע דיור נמוך “כדי לאלץ משקי בית להיכנס לשוק השכירות”.
סיכון של 6.5 טריליון דולר
כאשר מחירי הדירות נסוגים רק במעט מרמות השיא, וריבית המשכנתא הקבועה ל-30 שנה יותר מכפילה את עצמה השנה לכמעט 7%, יותר משפחות יוקפאו מבעלות על בתים.
ננסי ונדן האוטן, כלכלנית מובילה בארה”ב ב-Oxford Economics, העריכה שהעלייה בשיעורי המשכנתאות מתורגמת לכ-18 מיליון משקי בית פחות (ראה תרשים) הזכאים למשכנתא על בית קיים במחיר חציוני מאשר בסוף 2021.

בעוד שהסיכונים לשפל של דיור וכלכלה הצטברו כאשר הפדרל ריזרב העלה בחדות את הריבית כדי לבלום את האינפלציה קרוב לשיא של ארבעה עשורים, מאמציו הסתבכו על ידי עלויות מקלט גבוהות בעקשנות.
ונדן האוטן חושב שהתרסקות דיור “אינה סבירה”, אך אמר כי סיכון נמוך של ירידה של 15% במחירי הדירות ימחק 6.2 טריליון דולר מהון עצמי של דירות, או יותר משני שלישים מעושר הדיור של 9.5 טריליון דולר שהושג במהלך מגפה.
עם זאת, בצד החיובי, רמות יציבות יחסית של חובות משכנתאות בעשור האחרון יגרום לכך שמשקי בית בארה”ב עדיין מחזיקים כ-65% מהמניות בנדל”ן שלהם בתרחיש זה.

אוטרו אמר שלמרות שזה כואב להיות שוכר, “ברוב השווקים שכירות היא עדיין הצעה פיננסית טובה יותר מאשר ניסיון לקנות בית, בהתחשב לאן הגיעו מחירי הדיור”.
יתרה מכך, עם שיעורי תפוסה של שכירות קרובים ל-96% ברמה הלאומית, לשוכרים יש מעט ברירה אלא לשלם.

“הסיכון מספר אחת לבעל בית הוא שוק העבודה”, אמר אוטרו. “עד כמה שהצרכן מתוח, למרבה המזל הם עדיין מועסקים ועדיין מקבלים עליות שכר.”

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

180 Units, Park 45, Houston, Texas

This offer is for accredited investors The acquisition of Park 45 Apartments in Houston, Texas. The 150 units Multifamily property is located in the desirable submarket of Spring/Tomball EXECUTIVE SUMMARY Nadlan Invest is offering the opportunity to invest in the acquisition of Park45 Apartments in Houston, Texas. The 180 units Multifamily property is located in […]

Responses