מחירי הבתים בדרום פלורידה בשיאם, אך לא צפויה קריסה, אומר הכלכלן

היצע הדיור בדרום פלורידה נאבק לעמוד בקצב הביקוש כאשר תושבים חדשים ממשיכים לעבור לאזור.

המצב של רוכשי בתים מלאי תקווה בדרום פלורידה כבר מזמן עגום – והוא לא צפוי להשתפר בזמן הקרוב.

למרות שהאזור כנראה נמצא בשיא מחזור הדיור שלו כשהמכירות מואטות והמחירים משתטחים, קן ה. ג’ונסון, כלכלן נדל”ן שעובד גם במכללה לעסקים של אוניברסיטת פלורידה אטלנטיק, אמר שזה לא בהכרח מעיד על התרסקות שתגיע.

“כל זה מאוד אופייני לשוק דיור שמגיע לשיא המחזור הנוכחי שלו”, אמר ג’ונסון. “רוב כלכלני הדיור עולים בקנה אחד איתי, אנחנו לא מצפים להתרסקות גדולה הפעם כי יש רק מעט מדי יחידות ויותר מדי אנשים בדרום מזרח פלורידה.”

כאשר מתרחשת התרסקות, ההיצע עולה על הביקוש, מה שמוריד את המחירים, אמר ג’ונסון. אבל זה לא המקרה בשום מקום בדרום פלורידה. למעשה, ההיצע מתקשה לעמוד בקצב הביקוש המתמשך.

“אנחנו נמצאים כאן לתקופה של מחירים אחידים יחסית כי הביקוש הולך להיות חזק כי אנשים עוברים לפלורידה כשאנחנו לאט לאט בונים עוד ועוד יחידות”, אמר.

גם שיעורי הריבית יורדים מעט, אמר, והייסוף השנתי של הבתים לא צפוי להרקיע שחקים בקרוב.

“מה שזה מתורגם לצרכן הטיפוסי בדרום מזרח פלורידה הוא שהמחירים צריכים להיות יחסית שטוחים, יציבים, ולא לעלות כל כך הרבה בשנים הקרובות”, אמר. “גם אנחנו לא מצפים שהם ירדו כל כך”.

פאטי דה סילבה, מתווך עם Green Realty Properties בקופר סיטי, הסכימה שהשוק מושפע מהריביות שיורדות באופן שולי. הריבית הקבועה הממוצעת ל-30 שנה בפלורידה הייתה 7.5% השבוע ו-7.7% בשבוע שעבר, לפי Bankrate.

אבל זה לא מספיק משמעותי כדי לעשות הבדל גדול במשכנתאות, אמר דה סילבה, אז לא כדאי לרוכשי הבתים לחכות לירידת התעריפים.

“אתה יוצא עם התעריפים, אתה מתחתן עם הבית,” היא אמרה. “הבטח את מחיר הבית ומממן אותו מאוחר יותר, כי אם מחיר הבית יעלה והריבית תרד, אתה עדיין עלול לשלם יותר.”

דה סילבה המחישה זאת בדוגמה של שני בתים: האחד עם תג מחיר של 575,000 דולר והשני עם תג מחיר של 675,000 דולר. אם התושב בבית של 575,000 דולר היה לוקח הלוואה של 460,000 דולר בריבית של 7.5%, הם היו משלמים כ-3,200 דולר בחודש עבור תשלומי קרן וריבית.

בינתיים, אם התושב בבית של 675,000 דולר ייקח הלוואה בסך 540,000 דולר בריבית של 6.5%, הם היו משלמים רק כ-200 דולר יותר מדי חודש בכ-3,400 דולר עבור תשלומי קרן וריבית.

בערך מהזמן הזה בשנה שעברה, מספר היחידות שנמכרו ירד בכ-3%, אמרה דה סילבה, אבל המחירים המשיכו לעלות בכל מקרה.

המחיר הממוצע של דירה חד-משפחתית באזור תלת-המחוז גבוה כעת ב-5.4% מאשר לפני שנה, אמר ג’ונסון.

אבל עם שינויים באוכלוסייה הקשורים למחירי הדיור, השווקים משתנים לפי מחוז.

“היכן שאנשים עוברים אליו, היכן שהאוכלוסיה גדלה הוא המקום שבו יש סיכוי גבוה יותר שהמחירים יעלו”, אמרה.

אפקט דומינו מדרום לצפון מתרחש ברחבי דרום פלורידה, כאשר מחוז פאלם ביץ’ צפוי לגדול מהר יותר ממחוז ברוורד, שצפוי לגדול מהר יותר ממחוז מיאמי-דייד, אמר ג’ונסון.

“נראה כיצד מחירי הבתים יאטו, תחילה במיאמי, אחר כך בברוורד, ואז במחוז פאלם ביץ'”, אמר.

ההאטה במכירות הבתים בפנים הארץ אינה מפתיעה, אמר ג’ונסון.

“זה, אני מאמין, מונע בעיקר מהעובדה שאם אתה מגיע עד הלום, לא משנה מאיפה אתה מגיע, אירופה, אמריקה הלטינית, מרכז דרום אמריקה, האיים הקריביים, צפון מערב, צפון מזרח אמריקה, לא משנה מאיפה תגיעו, אם הגעתם עד הלום, כנראה שתרצו לגור קרוב יחסית לחוף הים”, אמר.

האטת העסקאות הכוללת מעידה עוד יותר כיצד שוק הדיור בדרום פלורידה מגיע לשיאו, אמר.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses