ריבית המשכנתא הממוצעת ל-30 שנה עולה ל-6.94%

זה עלייה מ-6.90% בשבוע שעבר, מסמן את העלייה השבועית הרביעית ברציפות. התעריפים עולים יותר בגלל הדוחות שמראים אינפלציה חזקה מהצפוי.

ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב עלתה זה השבוע הרביעי ברציפות, נסיגה נוספת עבור רוכשי בתים פוטנציאליים בדיוק עם תחילת עונת רכישת הבתים באביב.

הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה עלתה ל-6.94% מ-6.90% בשבוע שעבר, כך אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנה עמד השיעור בממוצע על 6.65%. השיעור הממוצע נמצא כעת מעט מתחת לרמה הגבוהה ביותר מאז אמצע דצמבר, אז עמד על 6.95%.

כאשר שיעורי המשכנתא עולים, הם יכולים להוסיף עלויות של מאות דולרים בחודש עבור הלווים, להגביל את הסכום שהם יכולים להרשות לעצמם בשוק שכבר אינו בהישג ידם של אמריקאים רבים. הם גם מונעים מבעלי בתים שנעלו תעריפים נמוכים לפני שנתיים או שלוש למכור.

הריבית זוחלת לעלייה בשבועות האחרונים כאשר דוחות המראים אינפלציה חזקה מהצפוי ברמת הצרכנים והסיטונאים, והכלכלה עוררה דאגות בקרב משקיעי אג”ח שהפדרל ריזרב ימתין עד מאוחר יותר השנה לפני שיתחיל להוריד את הריבית. דו”ח האינפלציה שעוקב מקרוב ביום חמישי הראה שהמחירים ברחבי המדינה עלו כמעט כצפוי בחודש שעבר.

ציפיות המשקיעים לאינפלציה עתידית, הביקוש העולמי לאוצר ארה”ב ומה שהפד עושה עם שיעורי הריבית יכולים להשפיע על שיעורי המשכנתא.

למרות העלייה האחרונה, הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה עדיין ירדה מהשיא של 23 שנים של 7.79% אליו הגיע בסוף אוקטובר.

שיעורי הנסיגה בנובמבר ודצמבר סייעו להעלות את המכירות של בתים שנאכלסו בעבר בארה”ב ב-3.1% בינואר לעומת החודש הקודם לקצב המכירות החזק ביותר מאז אוגוסט.

ובכל זאת, העלייה האחרונה בתעריפים היא שינוי לא רצוי עבור רוכשי בתים עתידיים בדיוק בזמן שעונת רכישת הבתים באביב מתגברת.

“הבומרנג האחרון בתעריפים הפחית את המומנטום הטנטטיבי של רוכשי הבתים ככל שאנו מתקרבים לאביב, עונה עמוסה מבחינה היסטורית לרכישת בתים”, אמר סם ח’טר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק. “בעוד שהמכירות של בתים חדשים שנבנו מגמות בכיוון חיובי, גבוהות יותר. תעריפים ומחירים גבוהים ממשיכים להציב אתגרי סבירות שעלולים להשאיר את רוכשי הבתים הפוטנציאליים בצד”.

תחרות על מעט יחסית בתים בשוק ושיעורי משכנתא גבוהים מגבילים את כוח הקנייה של ציידי בתים בנוסף לשנים של עליית מחירים.

כבר עכשיו יש סימנים לכך שלעליית התעריפים בשבועות האחרונים הייתה השפעה על מכירות הבתים.

החתימות על חוזי בתים בארה”ב ירדו ב-4.9% בינואר מהחודש הקודם וצנחו ב-8.8% לעומת שנה קודם לכן, הודיעה איגוד המתווכים הלאומי ביום חמישי. הדו”ח הוא ברומטר של רכישות בתים עתידיות, מכיוון שבדרך כלל יש פער של חודש או חודשיים בין חוזה חתום למכירה שהושלמה.

בינתיים, בקשות להלוואות לדיור נדחו במשך שלושה שבועות רצופים, לפי איגוד בנקאי המשכנתאות.

לבעלי בתים המבקשים למחזר כמה חדשות טובות השבוע. עלויות האשראי של משכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנים, הפופולריות בקרב בעלי בתים המממנים מחדש את הלוואות הבית שלהם, ירדו השבוע, והורידו את הריבית הממוצעת ל-6.26% מ-6.29% בשבוע שעבר. לפני שנה הריבית עמדה על 5.89% בממוצע, לפי פרדי מאק.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses