שיעורי המשכנתא סוף סוף יורדים – אבל האם זה מספיק כדי להחיות את שוק הדיור בסתיו?

לאחר עלייה במשך חמישה שבועות מדאיגים ברציפות, ריבית המשכנתא סוף סוף התקררה מעט.

לשבוע שהסתיים ב-31 באוגוסט, שיעורי הלוואות בריבית קבועה ל-30 שנה היו בממוצע 7.18%, לפי פרדי מק. זוהי ירידה מבורכת מהשיא של 22 השנים שעברו של 7.23%, אבל התעריפים עדיין גבוהים מספיק כדי להרתיע רוכשי בתים רבים מקניות – ובעלי בתים מלמכור.

“הרוכשים של היום מתמודדים עם מחירי בתים עדיין גבוהים, מלאי מוגבל למכירה ושיעורי משכנתא גבוהים של עשרות שנים”, אומרת אנליסטית המחקר הכלכלנית של Realtor.com, האנה ג’ונס, בניתוח שלה. יחד עם זאת, “מוכרים מהססים למכור מכיוון שזה אומר לוותר על שער משכנתא נמוך יותר בתמורה לשער גבוה יותר”.

נסביר מה המשמעות של סטטיסטיקת הנדל”ן העדכנית ביותר עבור קונים ומוכרים מטרידה, כאשר סוף סוף מסתיימת עונת הנדל”ן הפושרת של הקיץ – ומה עשוי לחכות לסתיו – בפרק האחרון שלנו של “איך שוק הדיור השבוע?”

למה מוכרי בתים לא זזים

עד ששיעורי המשכנתא יירדו באופן משמעותי, בעלי בתים רבים עשויים להרגיש “נעולים” למשכנתאות הנמוכות שלהם, גם אם הם להוטים לעבור דירה. כתוצאה מכך, שוק הדיור חווה מחנק במלאי עם מעט מאוד רישומים שקונים יכולים אפילו לשקול.

בשבוע שהסתיים ב-26 באוגוסט, רישומים חדשים ירדו ב-8.8% מהשנה שעברה, מה שסימן ירידה של 60 שבועות. וסך מלאי הדיור (הן רישומים חדשים וישנים) מפגר אחרי רמות השנה שעברה ב-5.9%.

מדוע מחירי הבתים נותרו גבוהים

היעדר נכסים זה מעלה את מחירי הבתים בתקופה שבה הקונים אולי מקווים לקצת הפסקה.

באוגוסט, מחירי המחירון נעו על חציון של 435,000 דולר. למרות שהמחירים ירדו מדי שנה במהלך יוני ויולי, בשבוע שהסתיים ב-26 באוגוסט, המחירים התייצבו ונשארו על רמה בהשוואה לשבוע זה שנה קודם לכן.

“המתח בין הביקוש לבתים במחירים נמוכים יותר והיעדר מלאי בתים החזיק את המחירים ליד רמות השנה שעברה”, מסבירה ג’ונס.

קונים המחפשים תחום אחד של צמיחה פוטנציאלית לרישום – ומחירים סבירים – יכולים לפנות לבנייה חדשה.

“בונים מנסים לספק אפשרויות לרוכשים על ידי איסוף פעילות בנייה חדשה”, מסבירה ג’ונס.

‘נורמלי חדש’ בקצב מכירות הנדל”ן

עם זאת, למרות שיעורי המשכנתא הגבוהים, מחירי הבתים הגבוהים ואפשרויות מוגבלות, ג’ונס אומרת שרוכשי בתים עדיין נראים “להוטים” לסגור את העסקה.

להוכחה, אל תסתכל רחוק יותר מקצב מכירות הבתים, שהאט ב-58 השבועות האחרונים אך מראה סימנים של היפוך מסלול.

“במשך יותר משנה, הזמן שבו בית טיפוסי היה בשוק חלף בהשוואה לאותה תקופה לפני שנה”, מציינת ג’ונס. “אבל הפער בדרך כלל ירד השנה”.

בשבוע שהסתיים ב-26 באוגוסט, הפער הזה הצטמצם ליומיים בלבד, בהשוואה לארבעה ימים בשבוע שעבר ושישה בשבוע הקודם.

“כשאנחנו עוברים את תקופת האטת הדיור של 2022, הפער הזה צפוי להמשיך ולהצטמצם, ועד הסתיו נוכל אפילו לראות בתים נמכרים מהר יותר מאשר לפני שנה”, אומרת ג’ונס. “אם זה יקרה, זה יכול להצביע על כך שהשוק מוצא נורמלי חדש, שבו בתים יושבים בשוק פחות ימים מאשר לפני המגפה, אבל יותר ממה שהיה נפוץ בשיא הטירוף בנדל”ן”.

האם שוק הדיור בסתיו יביא הקלה לרוכשים?

רוכשי בתים שמקווים נגד התקווה לשפע של רישומים בסתיו לא צריכים לעצור את נשימתם או לצפות למבול בזמן הקרוב.

“אנו צופים צניחה של 5% במלאי הבתים הקיימים למכירה לשנת 2023 באופן כללי בהשוואה ל-2022”, אומרת ג’ונס. עם זאת, היא מוסיפה, “גם אם המלאי היה צובר תאוצה מסוימת בסתיו הקרוב, הרישומים החדשים עדיין נמצאים ביותר מ-20% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שנראו בתקופה זו של השנה. זה עשוי לעורר גידול נוסף במחירים בשבועות הקרובים”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses