להיות תמיד במשחק

#יזםהשבוע חררדו ויסבאום #פוסט3

התחלות הן תמיד קשות ולכן יזמות מצריכה רמה מסויימת של עקשנות ודבקות במטרה. בלי שתי התכונות הללו, רובנו עתידים להיכשל. כמו שאמר מייק טייסון: “You never lose until you actually give up” ולכן אם נמשיך למרות הקשיים ולא נוותר, בסופו של דבר נצליח. מודה ומתוודה, עקשנות לא חסרה לי… 🙂

לאחר בחינת מספר שווקים ומשא ומתן קצר עם שותפתי הטריה מאיה, החלטנו למקד את המאמצים שלנו בג’קסונוויל, פלורידה. זו היתה הבחירה המקורית שלה ואני החלטתי לזרום איתה, ובדיעבד שמח שעשיתי כך. לקח לנו בסביבות 9 חודשים של חיפושים, עשרות, אם לא יותר, ניתוחי הזדמנויות, שיחות עם סוכנים, ואינספור אכזבות עד שהגענו לנכס הראשון שלנו. זה לא היה נטול משברים ו”נפילות מתח” אבל לרגע לא ויתרנו.

אבל שניה, יש פרט קטן שעוד לא סיפרתי לכם: החיפוש שלנו התחיל בערך עם הסגר הראשון של הקורונה. מזכיר לכם שאלו היו זמנים של אי-וודאות קיצונית. במילים פשוטות, לא ידענו אם העולם יחזור להיות מה שהיה קודם, מתי נחזור לעבודה, ובכלל, איך הוירוס המיקרוסקופי הזה ישפיע על שוק הנדל”ן. בשלב זה חלק גדול מהאנשים שהתחילו ללמוד איתנו החליטו שמסוכן מדי ועדיף להמתין עד יעבור זעם. טעות, טעות גדולה מאוד!

אני לא אומר את זה כחוכמת הבדיעבד (כולנו יודעים שבזמן הקורונה המחירים עלו בצורה מטורפת ואיפה שלא זרקת אבן, פגעת בעיסקה מעולה). אני אומר את זה משתי סיבות:

בזמני משבר תמיד יש הזדמנויות. הפחדנים, הלחוצים והנלחצים בורחים ומי שנשאר קוטף את הפירות. אם אתם לא מאמינים בזה, אז לפחות תקשיבו לוורן באפט. אני אתן לכם שני ציטוטים ממנו: “Be fearful when others are greedy. Be greedy when others are fearful” ועוד אחד”Buy when there’s blood in the streets, even if the blood is your own”. השתכנעתם?

דמיינו שהמשבר נגמר, השוק מתייצב ואתם רצים אליו. עסקה ממש טובה נופלת לידיים של סוכן שאתם מתחילים לעבוד איתו. למי הוא יציע אותה קודם? למשקיע שהיה בקשר איתו בתקופת המשבר, שהמשיך לבחון הזדמנויות שהוא שלח לו, שאולי אפילו רכש דרכו נכס, או למשקיע שמופיע לפתע פתאום ואין לו מושג על מידת הרצינות שלו? קללל…

אשאל אתכם שאלה, האם אתם מאמינים שיש משקיעים מוצלחים שהתעשרו ושהתחילו את דרכם בזמן הקורונה או בכל משבר אחר?

כך הגענו לטיפ השני: תמיד תמיד להיות במשחק!!

כמובן שצריך להתאים את הקריטריונים והשיטות שלנו למצב השוק ולא ללכת ראש בקיר, אבל תמיד להמשיך לטפח קשרים, ללמוד, להתפתח ולשפר יכולות. דוגמא לניצול זמן בתקופת משבר: קשה לסגור עסקאות? אפשר לנצל חלק גדול יותר מהזמן כדי לפתח יכולות בתחומים אחרים כמו גיוס משקיעים (אגע בנושא בהרחבה בפוסטים הבאים).

בחזרה לסיפור שלי, אחרי אותם 9 חודשים רכשנו נכס ראשון בג’קסונוויל ב-$107,000: בית חמוד ויחסית גדול שהיה צריך שיפוץ קוסמטי בלבד (כ- $18,000). בזמנו חשבנו שזאת עיסקה טובה, לא בוננזה אבל עמדה בקריטריונים שלנו (בדיעבד, כל עסקה שנעשתה בתקופת הקורונה הפכה למדהימה ואפשר להצטער על כל נכס שלא רכשנו). היום אחרי הירידות של השנה האחרונה הוא מוערך ב-$220,000. יש שיגידו שהיה לנו מזל אבל אני מאמין גדול שמזל קורה כשמוכנות פוגשת הזדמנות…עבדנו קשה ולקחנו סיכון עד שההזדמנות הגיעה…

אבל הכי חשוב, בתהליך הזה למדנו המוווווווון: עבודה עם סוכן, למדנו לעומק איזורים של העיר, חידדנו יכולות ניתוח עסקעות עם הניואנסים של האיזור, פתחנו חברה בפלורידה וחשבון בנק, התנסנו בעבודה עם חברת הטייטל, למדנו להסתכל על דו”ח אינספקשן, להבין חוזה קניה, הערכת שיפוץ, סוגי ביטוח, עבודה עם חברת ניהול ועוד מלא נושאים אחרים.

הינה עוד טיפ/המלצה שייתכן שהרבה לא יסכימו איתה: העסקה הראשונה לא חייבת להיות בוננזה! כמובן לא להפסיד כסף (תמיד תזכרו את שני החוקים של וורן באפט: החוק הראשון- לעולם לא להפסיד כסף, החוק השני- לא לשכוח את החוק הראשון) אבל בראייה ארוכת טווח, עדיף לעשות עסקה בינונית מהר מאשר “להתחרבש” זמן ארוך ויקר כדי להגיע לעסקה “המושלמת” שאולי לא תגיע. גם אנחנו נפלנו בזה, היתה עסקה בדרך שכמעט סגרנו ובסופו של דבר חשבנו שהיא לא מספיק טובה…לא נורא, למדנו.

העסקה השניה הגיעה מהר מאוד אבל זה סיפר לפוסט הבא.

נ.ב. הנה ה-fun fact היומי שלי שלא קשור למסלול שלי בנדל”ן (או שכן?): כפי שסיפרתי לכם, אני נשוי בפעם השניה. הפעם הלכנו על חתונה אזרחית אינטימית מאד ואת מי בחרנו שתחתן אותנו? הילה קורח (מגישת החדשות של ערוץ 13) באותה תקופה היתה מגישת תוכנית בוקר וממש אהבנו אותה אז פנינו אליה והיא נענתה לעניין בשמחה. בעצם היינו הזוג הראשון שהיא חיתנה. היא חמודה ושנונה והיה ממש כיף!

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses