ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב יורדת ל-6.67%

חלק מהכלכלנים אומרים שמכירות הבתים יגדלו ב-2024 ככל ששיעורי המשכנתאות יקלו.

עלויות המימון של הלוואות לדיור פחתו שוב השבוע, והורידו את ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב לשפל של שישה חודשים.

הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה ירדה ל-6.67% מ-6.95% בשבוע שעבר, כך אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנה עמד השיעור בממוצע על 6.27%.

הירידה האחרונה בתעריפים היא השמינית בכמה שבועות. השיעור הממוצע חזר כעת למקום בו היה בסוף יוני.

“המשכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה נותרה מתחת ל-7% בשבוע השני ברציפות, מגמת ירידה מבורכת לאחר 17 שבועות רצופים מעל 7%”, אמר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק.

גם עלויות האשראי של משכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנה, הפופולרית בקרב בעלי בתים המממנים מחדש את הלוואת הבית שלהם, ירדו השבוע, כאשר הריבית הממוצעת ירדה ל-5.95% מ-6.38% בשבוע שעבר. לפני שנה הוא עמד על 5.69% בממוצע, אמר פרדי מאק.

הריבית על המשכנתא הולכת ופוחתת מאז סוף אוקטובר, אז הגיעה הריבית הממוצעת למשכנתא ל-30 שנה ל-7.79%, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף 2000.

הירידה עקבה אחר מסלול התשואה של האוצר ל-10 שנים, שבה המלווים משתמשים כמדריך לתמחור הלוואות. התשואה, שבאמצע אוקטובר זינקה לרמתה הגבוהה ביותר מאז 2007, ירדה על רקע התקווה שהאינפלציה התקררה מספיק כדי שהפדל ריזרב יעבור להורדת הריבית לאחר שהעלה אותן באופן דרמטי מאז תחילת השנה שעברה.

ציפיות המשקיעים לאינפלציה עתידית, הביקוש העולמי לאוצר ארה”ב ומה שהפד עושה עם ריבית הקרנות הפדרליות שלו יכולים להשפיע על ריבית המשכנתא.

העלייה החדה בריביות המשכנתאות שהחלה בתחילת השנה שעברה העלתה את עלויות המשכנתא, והפחיתה את הסכום שיכולים להרשות לעצמם רוכשי בתים גם כשמחירי הבתים המשיכו לטפס עקב היצע נמוך באופן עיקש של נכסים בשוק. זה מכביד על המכירות של בתים שנאכלסו בעבר בארה”ב, אשר ירדו ב-19.3% במהלך 11 החודשים הראשונים של השנה.

למרות הירידה האחרונה, הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה נותרה גבוה באופן חד מאשר לפני שנתיים בלבד, אז עמדה על 3.05%. הפער הגדול בין התעריפים כעת ולאחר מכן תורם למלאי הנמוך של בתים למכירה בכך שהוא מרתיע את בעלי הבתים ממכירה שננעלו בתעריפים נמוכים לפני שנתיים.

ובכל זאת, אם התעריפים ימשיכו לרדת, זה יכול להניע יותר בעלי בתים שרוצים למכור לרשום את בתיהם.

כמה כלכלני דיור צופים כי מכירות הבתים יגדלו בשנה הבאה ככל ששיעורי המשכנתאות ירדו עוד יותר, מה שיוביל לעלייה במלאי הבתים בשוק.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses