שיעורי המשכנתא הממוצעים לטווח ארוך עולים שוב

שיעורי המשכנתאות טיפסו לרמה הגבוהה ביותר מזה ארבעה שבועות, והגיעו ל-6.66%, כך דיווח פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנתיים עמד השיעור הממוצע על 3.45%.

לוס אנג’לס – ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב עלתה בפעם השנייה תוך כמה שבועות, וטיפסה לרמה הגבוהה ביותר מזה ארבעה שבועות.

הריבית הממוצעת למשכנתא ל-30 שנה עלתה ל-6.66% מ-6.62% בשבוע שעבר, כך אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנה עמד השיעור בממוצע על 6.33%.

עלויות אשראי השכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנה, הפופולרית בקרב בעלי בתים המממנים מחדש את הלוואות הבית שלהם, פחתו השבוע, והביאה את הריבית הממוצעת ל-5.87% מ-5.89% בשבוע שעבר. לפני שנה הוא עמד על 5.52% בממוצע, לפי פרדי מאק.

העלייה האחרונה בריבית הממוצעת להלוואת בית ל-30 שנה באה בעקבות שורה של 9 שבועות של ירידות בסוף השנה שעברה, שהורידה את הריבית הממוצעת לאחר זינק בסוף אוקטובר ל-7.79%, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף 2000.

ובכל זאת, הריבית הממוצעת להלוואת בית ל-30 שנה נותרה גבוהה באופן חד מאשר לפני שנתיים בלבד, אז עמד על 3.45%. הפער הגדול הזה בין התעריפים עכשיו ואז עזר להגביל את מספר הבתים שאוכלסו בעבר בשוק על ידי הרתעת בעלי בתים שנעלו בתעריפים נמוכים מלמכור. זה גם ריסק את כוח הקנייה של רוכשי הבתים בתקופה שבה מחירי הבתים המשיכו לעלות גם כאשר מכירות בתים בארה”ב שנאכלסו בעבר ירדו ביותר מ-19% במהלך 11 החודשים הראשונים של השנה שעברה.

“ריביות המשכנתא לא זזו באופן מהותי בשלושת השבועות האחרונים ונשארו בטווח של 6% באמצע, מה שהגדיל באופן שולי את הביקוש של רוכשי הבתים”, אמר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק. “אפילו העלייה הקלה הזו בביקוש, בשילוב עם המלאי שנותר צפוף, ממשיכה לגרום למחירים לעלות מהר יותר מההכנסות, מה שאומר שהזמינות נשארת רוח נגד גדולה עבור הקונים”.

הירידה הכוללת בריביות המשכנתאות מאז סוף אוקטובר באה באופן רופף בעקבות נסיגה בתשואת האוצר ל-10 שנים, שבה המלווים משתמשים כמדריך לתמחור הלוואות. התשואה, שבאמצע אוקטובר זינקה לרמתה הגבוהה ביותר מאז 2007, ירדה במידה רבה על רקע התקווה שהאינפלציה התקררה מספיק כדי שהפדרל ריזרב, שבחר לא להזיז את הריבית בשלוש הפגישות האחרונות שלו, יעבור להורדת הריבית השנה.

כלכלני דיור צופים שהריבית הממוצעת על משכנתא ל-30 שנה תרד עוד השנה, אם כי התחזיות בדרך כלל רואות שהוא לא יורד מ-6%.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses