הפדרל ריזרב משאיר את הריבית ללא שינוי, הורדות אפשריות ב-2024

קובעי המדיניות של הפד ציינו שהם עשויים לבצע הורדות של שלוש רבע נקודות בריבית המדד שלהם החל מהמחצית השנייה של 2024.

הפדרל ריזרב שמר על ריבית המפתח שלו ללא שינוי ביום רביעי בפעם השלישית ברציפות, סימן שככל הנראה סיים להעלות את הריבית לאחר שהטיל את שורת העלאות המהירה ביותר מזה ארבעה עשורים כדי להילחם באינפלציה הגבוהה עד כאב.

קובעי המדיניות של הפד גם סימנו שהם מצפים לבצע קיצוץ של שלוש רבע נקודות בריבית המדד שלהם בשנה הבאה, פחות מהחמישה שחזו השווקים הפיננסיים וכמה כלכלנים. המספר המועט יחסית של הורדות הריבית הצפוי לשנת 2024 – שעשויות להתחיל רק במחצית השנייה של השנה – מצביע על כך שהפקידים חושבים שעדיין יהיה צורך בשיעורי אשראי גבוהים במשך רוב השנה הבאה כדי להאט עוד יותר את ההוצאות והאינפלציה.

ובכל זאת, בהצהרה שפרסם לאחר התכנסות ועדת המדיניות המונה 19 חברים שלו ביום רביעי, אמר הפד כי “האינפלציה פחתה במהלך השנה האחרונה אך נותרה גבוה”. זו הייתה הפעם הראשונה מאז עלתה האינפלציה לראשונה שהפד הודה רשמית בהתקדמות במאבקו נגד האצת המחירים. הבנק המרכזי גם סיפק רמז לכך שמאמצי הורדת הריבית שלו עשויים להסתיים, ואמר שהוא שוקל כעת אם יש צורך בהעלאות נוספות.

הפד שמר על ריבית המדד שלו על כ-5.4%, הרמה הגבוהה ביותר מזה 22 שנים, שיעור שהוביל לעלויות גבוהות בהרבה עבור משכנתאות, הלוואות לרכב, הלוואות לעסקים וצורות אשראי רבות אחרות. שיעורי משכנתא גבוהים יותר הפחיתו בחדות את מכירות הבתים. גם ההוצאה על מכשירי חשמל ומוצרים יקרים אחרים שאנשים קונים בדרך כלל באשראי ירדה.

עד כה, הפד השיג את מה שרק משקיפים מעטים חשבו שאפשרי לפני שנה: האינפלציה ירדה ללא זינוק נלווה באבטלה או מיתון, אשר בדרך כלל חופפים למאמצים של הבנק המרכזי לצנן את הכלכלה ולבלום את האינפלציה. למרות שהאינפלציה נותרה מעל יעד ה-2% של הפד, היא ירדה מהר יותר מכפי שציפו פקידי הפד, מה שמאפשר להם לשמור על ריבית ללא שינוי ולחכות לראות אם עליות המחירים ממשיכות להירגע.

יחד עם זאת, הדו”ח האחרון של הממשלה על מחירי הצרכן הראה שהאינפלציה באזורים מסוימים, במיוחד שירותי בריאות, שכר דירה, ארוחות במסעדות ושירותים אחרים, נותרה גבוהה באופן מתמשך, אחת הסיבות לכך שיו”ר הפד ג’רום פאוול אינו שש לאותת שקובעי המדיניות מוכן להוריד את הריבית בקרוב.

ביום רביעי, התחזיות הכלכליות הרבעוניות של הפד הראו כי פקידיו צופים “נחיתה רכה” לכלכלה, שבה האינפלציה תמשיך לרדת לעבר יעד 2% של הבנק המרכזי מבלי לגרום לירידה חדה. התחזיות הראו שקובעי המדיניות מצפים להוריד את שיעור המדד ל-4.6% עד סוף 2024 – ירידה של שלוש רבע נקודות מהרמה הנוכחית.

האטה כלכלית חדה עלולה לגרום להורדת שיעורים מהירות עוד יותר. עם זאת, עד כה, אין סימן לכך שהמיתון בפתח.

הפחתת הריבית על ידי הפד תפחית את עלויות ההלוואות בכל הכלכלה. גם מחירי המניות עלולים לעלות, אם כי מחירי המניות כבר עלו בציפייה להורדות הריבית, מה שעלול להגביל עליות נוספות.

עם זאת, פאוול הפחית לאחרונה את הרעיון שהורדות התעריפים מתקרבות. הוא עדיין לא אותת שהפד סיים באופן סופי עם העליות שלו.

אחת הסיבות לכך שהפד עשוי להפחית את הריבית בשנה הבאה, גם אם הכלכלה תחרוש קדימה, תהיה אם האינפלציה תמשיך לרדת, כצפוי. האטה מתמדת בעליות המחירים תשפיע על העלאת הריבית מותאמת האינפלציה, ובכך תגרום לעלויות ההלוואות להיות גבוהות יותר ממה שהפד מתכוון. הפחתת הריבית, בתרחיש זה, פשוט תמנע את עליית עלויות ההלוואות המתואמות לאינפלציה.

הנתונים הכלכליים האחרונים ציננו במידה מתונה את ציפיות השווקים הפיננסיים להורדת ריבית מוקדמת. דוח המשרות של השבוע שעבר לנובמבר הראה כי שיעור האבטלה ירד ל-3.7%, קרוב לשפל של חצי מאה, ירידה מ-3.9% כאשר עסקים עסקו בגיוס עובדים סולידיים. שיעור אבטלה נמוך כל כך עלול לאלץ חברות להמשיך ולהעלות את השכר כדי למצוא ולשמור עובדים, מה שיתדלק את הלחצים האינפלציוניים.

המחירים לצרכן היו ללא שינוי ברובם בחודש שעבר, אמרה הממשלה ביום שלישי, מה שמרמז על כך שבעוד שהאינפלציה צפויה לחזור ליעד של 2% של הפד, זה עשוי להימשך זמן רב יותר ממה שהאופטימיסטים מצפים. הבנק המרכזי, כתוצאה מכך, יכול לבחור לשמור את הריבית ברמתם הנוכחית כדי לנסות להבטיח שהמחירים יחזרו למסלול הירידה שלהם.

הפד הוא הראשון מבין כמה בנקים מרכזיים גדולים שנפגשו השבוע, כאשר אחרים צפויים גם לשמור על הריבית שלהם בהמתנה. גם הבנק המרכזי האירופי וגם הבנק המרכזי של אנגליה יחליטו על המהלכים הבאים שלהם ביום חמישי.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses