ריבית המשכנתא עלתה לשיא של חודשיים לאחר שדוח חדש מראה שהאינפלציה עדיין חמה

ריבית המשכנתא עלתה ביום שישי לאחר שדוח ממשלתי חודשי על המחירים הסיטונאיים הראה שהאינפלציה עדיין מתמשכת וחמה מכפי שציפו רוב האנליסטים.

הריבית הממוצעת למשכנתא הקבועה ל-30 שנה זינקה ל-7.14%, לפי Mortgage News Daily. זו הרמה הגבוהה ביותר מזה חודשיים.

שיעורי המשכנתאות הגיעו לשיא האחרון שלהם באוקטובר, אבל אז ירדו בחדות במהלך החודשיים הבאים, והתיישבו בסביבות 6.6% בדצמבר. הם טיפסו בחזרה למעלה מ-7% ביום שישי האחרון לאחר שדוח ממשלתי נוסף על המחירים לצרכן הגיע גבוה מהצפוי.

“יש שתי דרכים להסתכל על מגמות התעריפים האחרונות לאור הזינוקים מונעי הנתונים במהלך השבועיים האחרונים”, אמר מתיו גרהם, סמנכ”ל התפעול של Mortgage News Daily. “מצד אחד, אנחנו יכולים להתנחם בעובדה שהתעריפים עדיין נמוכים בכמעט אחוז ממה שהיו באוקטובר. מצד שני, האופטימיות לתעריפים נמוכים ב-2024 פינתה את מקומה בפתאומיות לספקנות”.

ירידת הריבית בסוף השנה שעברה גרמה לאופטימיות בשוק הדיור, שכן ריביות גבוהות יותר, יחד עם מחירי בתים גבוהים, השביתו את הקונים בסתיו. המכירות של בתים חדשים שנבנו זינקו ב-8% בדצמבר, לפי נתוני הלשכה האמריקאית למפקד האוכלוסין, כאשר שיעורים נמוכים יותר משמשים כמניע העיקרי.

סנטימנט בוני בתים, המבוסס על מדד של האיגוד הלאומי של בוני בתים, עלה בשלושת החודשים האחרונים, כאשר בונים דיווחו כי שיעורי ריבית נמוכים יותר מנעו תנועת קונים לבתים הדגמים שלהם. בדו”ח של פברואר, אמרו בונים כי הם צופים כי שיעורי המשכנתאות ימשיכו להתמתן בחודשים הקרובים.

“תנועת הקונים משתפרת מכיוון שאפילו ירידות קטנות בשיעורי הריבית ייצרו תגובה חיובית לא פרופורציונלית בקרב רוכשי בתים סבירים”, אמרה יו”ר NAHB, אלישיה הואי, בונה ומפתחת בתים מברמינגהם, אלבמה. “ובעוד שריביות המשכנתא עדיין נשארות גבוהות מדי עבור קונים פוטנציאליים רבים, אנו צופים כי עקב ביקוש עצור, הרבה יותר קונים ייכנסו לשוק אם שיעורי המשכנתא ימשיכו לרדת השנה”.

הביקוש היה חזק, למרות מחירי הבתים הגבוהים והיצע נמוך מאוד של בתים למכירה. בנוסף לכך, סוף השבוע של יום הנשיא נחשב להתחלה הלא רשמית של שוק הדיור האביבי החשוב כל כך.

אבל העלייה החדשה הזו בתעריפים עלולה להרחיק את הקונים. בינואר, כאשר התעריפים השתטחו מירידותיהם, גם חוזים חתומים על בתים קיימים וגם רישומים חדשים נחלשו, לפי Redfin, חברת תיווך לאומית לנדל”ן.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses