מחירי הנדל”ן המסחריים עלולים לצנוח ב-40%, שיתחרו בירידות מהמשבר הפיננסי של 2008: מורגן סטנלי

משקיעים בבורסה ‘מתעלמים’ מסיכונים לכלכלה, אומרת ליסה שלט

ספירלה יורדת של מחירי נכסים מסחריים יכולה לפגוע במגזרים מעבר לתעשיית הנדל”ן, מזהירה ליסה שלט, מנהלת השקעות ראשית במורגן סטנלי.

אנליסטים של מורגן סטנלי חושבים שמחירי הנכסים המסחריים עשויים לצנוח עד 40%, לקראת ירידות שנראו בעקבות המשבר הפיננסי העולמי ב-2008.

ההערכה מגיעה כאשר טריליוני דולרים של חובות משכנתא מסחריים אמורים להסתיים בשנים הקרובות, ככל הנראה בסביבת ריבית גבוהה יותר. אבל יש גם חשש להשפעות גל רחב יותר מבנייני משרדים ריקים למחצה.

“סוגים כאלה של אתגרים יכולים לפגוע לא רק בתעשיית הנדל”ן, אלא גם בקהילות עסקיות שלמות”, אמרה שלט בהערת לקוחות שבועית. היא הזהירה כי החוסן האחרון בשוק המניות לתחילת 2023 “מוכיח שהמשקיעים ממשיכים להתעלם מסיכונים אמיתיים לכלכלה ולרווחי החברות”.

משרדו של ראש עיריית סן פרנסיסקו, לונדון בריד, אמר לפני שבוע כי הוא צופה מחסור בתקציב של 780 מיליון דולר בשנתיים התקציביות הקרובות עד 2024, עלייה של 51.5 מיליון דולר מהתחזית שלו בינואר.

התחזית המתוקנת שלה הצביעה על שיעורי ריבית גבוהים יותר שמקשים על קבלת הלוואות על נדל”ן למגורים ומסחר כגרירה על הכספים של העיר, אך גם על דינמיקת העבודה מרחוק ש”הופכת שטחי משרדים להשקעה לא אטרקטיבית”.

מעבר לסדקים הפוטנציאליים בנדל”ן מסחרי, שלט ממורגן סטנלי אמרה כי מקורות פוטנציאליים אחרים ללחץ יכולים לנבוע מכאב נוסף בעולם הון הסיכון ומהון פרטי, למרות ההון המוערך ב-2.3 טריליון דולר העומד לרשותו לפריסה.

“התמוטטות בנק עמק הסיליקון שמה זרקור על תעשיית ההון סיכון שלחוצה ממילא”, היא כתבה והוסיפה כי חברות מגובות הון סיכון מעסיקות יותר מ-5 מיליון אנשים ו”ממשיכות לשרוף את עתודות המזומנים שלהן”.

עבור הון פרטי, היא רואה “תחזית כלכלית מתעמעמת”, האטה רב-שנתית בגיוס כספים חדשים ו”סיכוני סיכוני סימון” בחברות פורטפוליו.

מדד S&P 500 SPX, -0.25% עלה ב-6.5% בין השנה לרביעי, בעוד שמדד הדאו ג’ונס תעשייתי DJIA, +0.24% עלה ב-1% והמדד המשולב של נאסד”ק COMP, -1.07% התקדם ב-14.6%, לפי ל-FactSet.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses