לנסות ולנסות, ללמוד מהנפילות ולהמשיך קדימה

#יזםהשבוע יונתן לקרמן

#פוסט3

לנסות ולנסות, ללמוד מהנפילות ולהמשיך קדימה! Keep trying & falling

התחלתי את הפוסט הראשון שלי עם הסיפור שלי, על איך התחלתי בתיירות ואיך עם הזמן הלקוחות והשאיפות שלי לקחו אותי לנדל״ן בארה״ב.

אחד מהדברים שקשה לי לראות ברשת זה אנשים שרק מספרים את הטוב ומעלים תמונות עם כל ההצלחות, החיים הטובים וכו׳…זה אולי טוב לאנשים מסויימים ואולי לחברים שלו, אבל לאנשים כמונו, שמחפשים ללמוד מהאנשים ולהשתפר יום יום, מעדיפים לשמוע וללמוד מהניסיון וטעויות של אחרים וללמוד באמת איך הגיעו לשם, ולא הסיפור הפשוט ״קניתי בית אחד של 50 אלף דולר והיום אחרי שלוש שנים יש לי 1000 נכסים וכו׳״.

עכשיו אנסה לספר לכם על כמה סיפורים בתחילת הדרך או בפרוייקטים שלמדתי מהם ועזרו לי לגדול.

שלב 1: תחנה ראשונה – ניו יורק

ממש בהתחלה ראיתי כמו כולם כל ההצלחות והשיווק של יזמים (לאו דווקה ישראלים) על פרוייקטים והשקעות מוצלחות, לא היה אחד שאמר לי ״הפסדתי אלפי דולרים בעסקה הזאת״, ״נפלתי על הפרוייקט״ או ״רימו אותי״ וכו׳…

אז הלכתי ישר לניו יורק לחפש את הפרוייקטים הראשונים למשקיעים שלי מחו״ל. הכרתי הרבה אנשים חמודים, חכמים ומקצוענים אבל באחד הביקורים בכמה בניינים אני שומע ״פה מוכרים ב50 סנט לדולר״, ״שם רוצים רק להוציא את הקרן״ וכל מיני משפטים כאלה.

אז פתאום אני מתחיל לראות את ה״קרב״ והמציאות של כמה יזמים, בשבילי היה מוזר קצת הפוך ממה שראיתי וגם כמו שסיפרתי הייתי בא עם המושג מהתיירים vip ״שאי אפשר לטעות וחייבים לשלוט אפילו על המזג אוויר״.

אז כמו כולנו במקום להגיד ״חוזר לתיירות״ אמרתי ״וואללה, חייב להבין למה קרה להם וללמוד ולנסות לתת שירות יותר טוב למשקיעים שלי ולא לטעות״,ואז התחלתי להתעניין והבנתי חלק מהמכשולים באזור הזה. והגעתי למסקנה כמו בכל דבר שהטעויות מתחילות מכמה סיבות שיכול להיות אנשים אם כוונות לא טובוות או חוסר ניסיון/מידע בתכנונים.

שלב 2: תחנה שנייה אוהיו

עברתי לסטייט אחר בחיפושים לעסקות פחות מסובכות ופחות בורוקרטיה. ואז התחלתי עם הsingle family homes, בהתחלה היה תוכנית דיי פשוט, להקים צוות ומערכת לאתר נכסים, לקנות אותם למשקיעים ולהעביר לחברת ניהול מקומי, דיי פשוט.

המספריים היו ממש טובים, הצלחנו להשיג הרבה נכסים אוף מרקט ו/או מתחת למחיר השוק עם פוטנציאל להשבחה יפה ושכירות יחסים גבוה שנתן תשואות יפות ללקוחות.

אבל עוד פעם הבנתי שמאוד קשה למצוא חברת ניהול שינהל את הנכסים כאילו הנכס שלהם ולא יהיה להם כל מיני אינטרסיים אישיים למכור/לתקן/לשפץ.להכניס דיירים בעייתים (או אפילו להמציא שעשו חלק את הדברים האלה) בלי סוף כדי להכניס כסף לחברה שלהם (אפשר להביא מיליון דוגמאו אבל לא מחפש שיהיה פוסט שלילי) . ולא נדבר בכלל על הדיירים או תרבות עבודה.

אחרי כמה ניסיונות שכולל מיליון סיפורים (אפשר לכתוב ספר על הדברים כאלה) ובגלל שמרגיש וחושב שאני אחראי על 100% על ההשקעה (אפילו אם זה נכון או לא) החלטנו לקחת את זה על הידיים וטיפלנו אחד אחד כדי שלא יהיה שום הפסד מצד המשקיע.

שלב 3: שותפים

עוד פעם הבנו ולמדנו עוד על הנדל״ן בארה״ב על הדרך עם הרבה הצלחות ומכשולים – כולל הפסדים כספיים ולא נדבר על זמן, כמו שאני תמיד אומר מכשולות האלה הם כמו תואר שני או דוקטורת לחיים או לנדל״ן״.

הבנו שלוקחים הרבה אחריות מעבר למכירה של הנכסים ומרגישים שכל דולר שמשקיעים איתנו או דרכנו זה יותר חשוב מהכסף שלנו, ואז החלטנו שבפרוייקטים הבאים חייבים להיות כבר שותפים בעסקאות ולנהל כל התהליך.

בגלל זה, אחרי שלמדנו ולקחנו מסכנות, קמים יותר חזקים וממשיכים הלאה. הגדלנו את הצוות והתמקדנו להגדיל את המחלקה לנכסיים מסחריים (מולטי פמילי, מסחרי, מלונות) והתחלנו להיות שופתים בעסקעות. גם פה היו הרבה מכשולים על הדרך כמו קורונה, ריביות, ירידה מהשווי של הבניינים מסחריים אבל כמו שאמרתי לומדים כל מה שאפשר משתפרים ועושים הכל כדי להביא את היהלומים (העסקעות הטובות) במצבים הקשיים השוניים שיכולים להיות.

גם פה זה לא הכל יפה, גם היו עסקאות שעבדנו חודשים, לפעמים אפילו תחת חוזה שנפלו, משקיעים שהיו סגורים על השקעות של מיליונים ופתאם יש עיכובים, קיבלנו אינספקשן עם טעויות וכל מיני דברים, אבל יש רק אופציה בפרוייקטים האלה ללמוד מהר ולנסות לפתור בצורה הכי יעילה (לפעמים יותר קל – לפעמים יותר קשה).

שלב 4: לגדול – להמשיך ללמוד ולגדול ולגדול

על זה כבר נדבר בפוסט אחרון איך היום מתקדים בנכסיים מסחריים וגם בבנייה חדשה בפלורידה. המטרה שלנו כרגע מאוד פשוטה לגדול עם הלקוחות שלנו כמה שיותר לטווך ארוך ולעבוד ממש כמו שותפים. כמו שדיברתי בפוסט הקודם בסיס סולידי ואורגני.

בקיצור, אני בן אדם שמנסה ללמוד כל הזמן מספרים, מסיפורים, מכל מיני מקריים בעבודה, מהשוק ואפילו מסרט או סדרה, הכי חשוב לי זה להיות מוכן לכל מיני תרחישים – ואם אני לא מוכן לנתח מהר את המצב, ללמוד/להביין, לפתור ולהמשיך האלאה. לא תמיד אפשר לפתור הכל בשנייה אבל זה גם חשוב להבין את הזמניים ולעשות הכל כדי לפתור-להתקדם.

אני יכול להגיד שהולך לישון וחושב על כל דבר קטן שחייבים לפתור ואני גם קם עם המטרה לשפר ולהתקדם כל יום. קרה לי כמה פעמים שחלק מהמשקיעים עם יותר ניסיון אמרו לי, לא משנה כמה תרחישים תדמיין או תחשוב שלא יהיו, לפעמים יכול להיות מצב משונה כמו ״קורונה״ לדוגמא, אבל הכי חשוב זה תמיד לעצור שנייה ולבדוק, ללמוד, .

כמו שכתוב בספר משלי ״שבע יפול צדיק וקם״

״רק אדם שנופל מספר פעמים, יש בכוחו להתמודד מול ניסיונות. הדוגמה הקלישאתית שעולה, היא ההתייחסות לתינוק שבשנתו הראשונה מנסה ללכת לראשונה על רגליו. נופל וקם באין ספור ניסיונות, אבל ממשיך לנסות בנחישות ולבסוף, בדרך הטבע, בחדוות ההצלחה ובגאווה רוכש את המיומנות הבסיסית של ההליכה.

כשיש שינוי הרגלים בכלל ושינויי הרגלי אכילה בפרט יש “נפילות”. זה מוכר, ידוע ולפעמים אפילו שובר אותנו. נפילה לא מפתיעה אלא לעתים היא הכרחית. רבי נחמן מברסלב אמר “הירידה היא תכלית העלייה” כל נפילה היא לצורך עליה! ה’נפילה’ אינה תאונה שקורית, אלא חלק מהעבודה ושלב שהוא אפילו בלתי נפרד מההתקדמות. העליות והירידות מעידות שיש תהליך של עלייה, שהוא חי וצומח. דווקא יציבות ממושכת עלולה לרמז על קיפאון.

—————————————–

*פוסט 1: היכרות

https://www.facebook.com/groups/ForumNadlanUSA/permalink/3559530434321133/?mibextid=uJjRxr

*פוסט 2: Keep it simple

https://www.facebook.com/…/permalink/3559922124281964/…

*פוסט 3: Keep trying

*פוסט 4: Focus, focus, & focus

*פוסט 5: Networking & service

*פוסט 6: Give Back & Enjoy

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

התמודדות עם לחצים ושינויים בעולם הנדל״ן

מה הולך קבוצה יקרה? אז השבוע אני נכנס לנעליים הגדולות של ״יזמי השבוע״, מודה לליאור על הבמה. אז בכמה מילים עליי ועלינו, אני בעלים משותף של חברת סייפטינט, פועלים בשמונה שנים האחרונות באורלנדו, פלורידה כסוכנות נדל״ן למשקיעים מקומיים ומשקיעים רחוקים. השבוע אתחיל עם פוסט מעט שונה מהתכנים הרגילים שלי, הנושא הוא התמודדות עם לחצים ושינויים…

Responses