שיעורי המשכנתא הממוצעים לטווח ארוך ירדו לשבוע התשיעי ברציפות

פרדי מק אומרים כי שיעורי המשכנתאות ירדו לרמה הנמוכה ביותר מאז מאי, “הכלכלה נשארת על קרקע יציבה עם צמיחה איתנה”.

ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב נסוגה בשבוע התשיעי והגיעה לרמה הנמוכה ביותר מאז מאי.

הריבית הממוצעת למשכנתא ל-30 שנה ירדה ל-6.61% מ-6.67% בשבוע שעבר, כך אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנה עמד השיעור בממוצע על 6.42%.

עלויות האשראי של משכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנים, הפופולריות בקרב בעלי בתים המממנים מחדש את הלוואות הבית שלהם, ירדו גם הן השבוע, כשהריבית הממוצעת ירדה ל-5.93% מ-5.95% בשבוע שעבר. לפני שנה הריבית הייתה 5.68% בממוצע, אמר פרדי מאק.

“לקראת השנה החדשה, הכלכלה נשארת על קרקע יציבה עם צמיחה איתנה, שוק עבודה הדוק, האטה באינפלציה והתאוששות בשוק הדיור”, סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מק.

הריבית על המשכנתא הולכת ופוחתת מאז סוף אוקטובר, אז הגיע הריבית הממוצעת להלוואת בית ל-30 שנה ל-7.79%, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף 2000.

הירידה עקבה אחר מסלול התשואה של האוצר ל-10 שנים, שבה המלווים משתמשים כמדריך לתמחור הלוואות. התשואה, שבאמצע אוקטובר זינקה לרמתה הגבוהה ביותר מאז 2007, ירדה על רקע תקווה שהאינפלציה התקררה מספיק כדי שהפדל ריזרב יעבור להורדת הריבית לאחר שהעלה אותן באופן דרמטי מאז מרץ 2022.

הפד בחר לא להזיז את הריבית בשלוש הפגישות האחרונות שלו, מה שגם נתן דחיפה לשווקים הפיננסיים.

ציפיות המשקיעים לאינפלציה עתידית, הביקוש העולמי לאוצר ארה”ב ומה שהפד עושה עם ריבית הקרנות הפדרליות שלו יכולים להשפיע על ריבית המשכנתא.

העלייה החדה בריביות המשכנתאות שהחלה בתחילת השנה שעברה העלתה את עלויות האשראי במשכנתא, והפחיתה את הסכום שרוכשי בתים יכולים להרשות לעצמם גם כשמחירי הבתים המשיכו לטפס עקב היצע נמוך באופן עיקש של נכסים בשוק. זה כבד על המכירות הבתים ישנים יותר בארה”ב, אשר ירדו ב-19.3% במהלך 11 החודשים הראשונים של 2023.

למרות הירידה האחרונה, הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה נותרה גבוה באופן חד מאשר לפני שנתיים בלבד, אז עמד על 3.11%. הפער הגדול בין התעריפים מעת לעת תורם למלאי הנמוך של בתים למכירה בכך שהוא מרתיע את בעלי הבתים שננעלו בתעריפים נמוכים לפני שנתיים ממכירה.

כמה כלכלני דיור צופים כי מכירות הבתים יגדלו בשנה הבאה, בהנחה ששיעורי המשכנתאות יקלו עוד יותר.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses