עונת רכישת הבתים האביבית מציגה ‘ביקוש יציב’ כאשר שיעורי המשכנתאות יורדים לשבוע השני

ריבית המשכנתא הממוצעת הקבועה ל-30 שנה ירדה ל-6.42% ב-23 במרץ, ירידה מ-6.6% שבוע קודם לכן.

עונת רכישת הבתים האביבית מציגה “ביקוש יציב” כאשר שיעורי המשכנתא יורדים שבוע שני ברציפות.

ביום רביעי העלה הפדרל ריזרב את הריבית שלו ברבע נקודת האחוז וסימן שהוא יכול לעצור בקרוב את העליות על רקע המשבר הבנקאי החמור ביותר מאז 2008.

למרות הודעת הפד השבוע, רדפין אומר שהתחזית הכוללת שלו לשוק הדיור באביב הקרוב לא התערערה.

“שיעורי המשכנתא צפויים לרדת זמנית אך לא לצנוח, והביקוש צפוי להתנדנד מעלה ומטה בהתבסס על תנודות בתעריפים וזמינות הבתים בשוק”, דיווחה חברת תיווך הנדל”ן.

במהלך השבוע האחרון, במיוחד, הביקוש גדל כאשר ריבית המשכנתא הממוצעת הקבועה ל-30 שנה ירדה ל-6.42% נכון ל-23 במרץ, ירידה מ-6.6% שבוע קודם לכן, לפי רוכש המשכנתאות פרדי מק. כתוצאה מכך, תשלום הדיור החודשי החודשי של רוכש הדירות בארה”ב ירד מהשיאו לפני שבועיים, על פי Redfin.

רדפין גם ציינה כי בקשות לרכישת משכנתא עלו ב-17% לעומת חודש לפני, ומספר רוכשי הבתים שפנו לסוכני רדפין לסיורים עלה אף הוא השבוע.

עם זאת, הבעיה היא שעדיין יש היצע מצומצם של בתים בהתחשב בעובדה ש”מוכרים בדרך כלל איטיים יותר לחזור מאשר קונים”, על פי חברת התיווך.

רישומים חדשים במהלך ארבעת השבועות שהסתיימו ב-19 במרץ ירדו ב-22% בהשוואה לשנה קודם לכן, מה שסימן “אחת הירידות הגדולות ביותר מאז ששוק הדיור כמעט נעצר בתחילת המגיפה”.

נוסף על כך, רדפין חזה שהתחרות עלולה לגדול עוד יותר ככל שנגיע עמוק יותר אל האביב, כל עוד התעריפים יישארו קרובים יותר ל-6% מ-7%.

עם זאת, בסך הכל, השוק נמצא במקום טוב יותר בהשוואה לפני מספר שבועות, על פי הכלכלן הראשי של רדפין דריל פיירוות’ר.

“התוהו ובוהו-תעשיית הבנקאות של השבועות האחרונים כנראה מנע מהפד לבצע השבוע העלאה גדולה ונלחמת באינפלציה שיכולה הייתה להעלות את ריבית המשכנתאות להמריא”, אמר פיירוות’ר. “הם שמרו על העלייה קטנה, בין השאר משום שהמערבולת הבנקאית נלחמת באופן טבעי באינפלציה”.

Related Articles

Responses