קווין או’לירי אומר שקריסת נדל”ן קרובה תוביל ל’כאוס’ – הנה מה שאתה צריך לדעת

כוכב “Shark Tank” קווין או’לירי מאמין שתחום הנדל”ן המסחרי נמצא על סף קריסה, ויביא איתו השפעות אדווה שיזיקו למשקיעים ולבעלי עסקים קטנים. הוא הרחיב על “המצב הייחודי” הזה בזמן שהופיע בפרק האחרון של “קודלו”.

הנה כל מה שאתה צריך לדעת על מצב הנדל”ן המסחרי וכיצד יכולות להיות לו השפעות כלכליות רחבות יותר.

המעבר מעבודה פרונטלית יוביל ליותר תקלות בנקים

למרות שחברות רבות בקנה מידה גדול עוברות חזרה לעבודה במשרד, עסקים קטנים רבים אינם עושים את התמורה הזו. המשמעות היא שבנייני משרדים רבים נותרים ריקים.

“רבים מחללי המשרדים הללו נמצאים בשווקים תת-דרגתיים, אבל אפילו בערים כמו בוסטון, יש הרבה משרות פנויות – עד 40% מהבניינים”, אמר אולירי. “האתגר הוא שבכל מחזור נדל”ן אחר כשיש תיקון – שעומד לקרות כאן בגלל עליית התעריפים – אנחנו צריכים למחזר את הבניינים האלה. לרבים מהם לא נשאר הון עצמי”.

זה יגרום לבעיות רציניות לבנקים האזוריים המושקעים בבניינים הללו.

“הבנקים האלה הולכים להיכשל כי עד 40% מהתיק שלהם נמצא בנדל”ן מסחרי”, אמר אולירי.

יהיה צורך להמיר נדל”ן מסחרי לשימושים אחרים – אבל זה יכול להיות מאתגר

או’לירי אמר שאנחנו במצב “ייחודי” כרגע מכיוון ששוק הנדל”ן המסחרי לא צפוי לחזור אי פעם למקום שבו היה לפני המגפה.

“מה שמיוחד, זה רק מגיע למסך המכ”ם, שרוב אלה לא יכולים לשמש שוב כמשרד שטח כי הכלכלה השתנתה”, אמר. “אף אחד לא ראה את זה מגיע. אבל עד 40% מהאנשים שעובדים בעסקים קטנים לא חוזרים יותר למשרדים. אז אנחנו צריכים לעשות את זה מחדש”.

או’לירי  מציין כי ניתן להמיר את הנכסים הללו באופן תיאורטי למקומות אחסון או אפילו דיור, אך קל יותר לומר זאת מאשר לעשות זאת.

“אי אפשר לעשות את זה בלי שינויי אזורים ומדיניות שינויים”, אמר. “זה מאוד קשה. אז אולי עדיף לטווח ארוך להרוס את הבניינים האלה ולבנות אותם מחדש למטרה חדשה – מרכזי נתונים, אחסון מבוקר אקלים תעשייתי. זה המקום שבו אנחנו צריכים לעשות את זה, אבל מי ישלם על זה? זו השאלה כי אנחנו מדברים כאן על טריליון דולר במצטבר. אז יש בעיות גדולות וזה הולך להתבטא בבנקים האזוריים האלה במהלך 36 החודשים הבאים”.

או’לירי גם ציין שרבים מהבניינים הללו כבר אינם משתלמים כלכלית.

“רוב הבניינים הללו נבנו במהלך 30 השנים האחרונות ויש להם משכנתאות עם ריביות של פחות מ-4%”, אמר. “עכשיו הפד העלה את הריבית ל-5.5% ריבית סופנית, מה שאומר שהמשכנתאות הללו יעברו מימון מחדש של 9% עד 11% – אז עלות פי 3. כל כך הרבה מהבניינים האלה לא יהיו כדאיים כלכלית”.

הבעיות בנדל”ן מסחרי יפגעו בבעלי עסקים קטנים

כאשר בנקים אזוריים מרגישים את ההשפעות של קריסת הנדל”ן המסחרי, זה יועבר לבעלי עסקים קטנים שבדרך כלל מבקשים הלוואות מבנקים אלה.

“הספין-אוף, שגורם לכאוס כרגע, הוא ספרי ההלוואות האלה בבנקים האזוריים האלה”, אמר או’לירי. “בנקים אזוריים נסגרו לעסקים קטנים כי יש להם דרישות לקריאת הון, שמוטל עליהם בגלל הלחץ על הנדל”ן המסחרי הזה, אז הם לא נותנים הלוואות. […] אז יש לנו לחץ בבנקים האזוריים, קריסת נדל”ן מסחרי ועסקים קטנים שלא מקבלים הון. כל אלו חדשות רעות”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses