‘אחיה עם אריחים כחולים וירוקים’: רוכשי דירות מתפשרים על מנת להרגיע את שוק הדיור

הצעות מרובות ביום הראשון עשויות להיות נחלת העבר, אבל שיעורי משכנתא גבוהים, מלאי מוגבל ושחיקה במחיר הסבירות עדיין מאלצים את הקונים לעשות את רוב הפשרות.
“הם מחפשים בתים קטנים יותר בהשוואה למה שהם היו בשוק בשנה שעברה”, אומרת הת’ר מחמוד-קורלי, סוכנת נדל”ן Redfin בפיניקס, אריזונה. “הם צריכים ללכת רחוק יותר ממרכז העיר כדי שיוכלו להרשות לעצמם יותר ממה שהם רוצים.”
גם פריטים ב”רשימת החובה” נפלו מהצד.
אין יותר בריכות. תשכחו מחדר השינה הנוסף.
עבור אחרים, זה מצמצם באורח החיים שלהם.
“היו לי לקוחות שאמרו לי שהם לא יאכלו כל כך הרבה בחוץ”, היא אומרת. “רכישת המכונית החדשה בהמתנה.”
עד כה, תעריפים גבוהים יותר לא גרמו לירידת מחירי הבתים, לפחות לא בהרבה. בעוד המחירים יורדים מרמות השיא שלהם בקיץ 2022 ברוב חלקי הארץ, איגוד המתווכים הלאומי דיווח כי מחיר הדירה החציוני של ינואר במדינה עלה ב-1.3%, בהשוואה לשנה לפני. בחלק מהשווקים המקומיים המחירים עדיין עולים בשיעורים דו ספרתיים כמעט.
שיעורי המשכנתא עדיין יותר מכפולים ממה שהיו בתחילת השנה שעברה. זה מונע ממוכרי בתים רבים לסחור בגלל שיעורי משכנתא נעולים נמוכים.
היעדר מלאי בשווקים מסוימים גרם לכך שהמחירים עדיין מחזיקים מעמד ואף עולים בשווקים מסוימים.
במחוז ווסטצ’סטר, ניו יורק, למשל, שם המלאי ירד ב-19% מפברואר האחרון, מחיר הבתים החציוני עלה ב-2.4% בינואר בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.
בסקרסדייל, שם בתים ברמת הכניסה יכולים לנוע בין 1 ל-1.4 מיליון דולר, הקונים הפכו פחות בררנים, אומרת קמאלה ויטל, סוכנת נדל”ן עם ג’וליה בי פי/סותביס.
ויטל, שניהלה פרויקטים נרחבים של שיפוץ כולל הפסקות, אומר שהקונים מוכנים יותר ויותר לקחת על עצמם פרויקטים של שיפוץ.
“ב-1.4 מיליון דולר בשנה שעברה, הם היו מצפים שיהיו לו חדרי אמבטיה משודרגים. אבל עכשיו הם אומרים, ‘אתה יודע מה? זה בסדר. גם אם זה אריחי אמבטיה כחולים וירוקים, אני אחיה עם זה ואשפר את זה עם הזמן”, היא אומרת. “מבקשים ממני ייעוץ שיפוצים לעתים קרובות.”
שיעור המשכנתא הממוצע גבוה בכמעט שלוש נקודות אחוז ממה שהיה בשנה שעברה בזמן זה, והתשלום החודשי לרוכש דירות טיפוסי עלה בכמעט 700 דולר, עלייה של יותר מ-40%, אומרת הכלכלנית הראשית של ברייט MLS ליסה סטרטבנט.
בשיעורים של היום, מחירי הדירות יצטרכו לרדת ב-30% כדי שרוכשי בתים שרוכשים את הבית במחיר החציוני יקבלו את אותו התשלום החודשי שהיה להם לפני שנה, אמרה.
מחיר המכירה החציוני של בתים קיימים בינואר עלה ב-1.3% לעומת שנה ל-359,000 דולר, לפי איגוד המתווכים הלאומי.
בעוד המחירים ירדו משיאי הקיץ והצמיחה במחירים ירדה באופן משמעותי, מחיר הבתים החציוני ברמה הארצית גבוה מעט ממה שהיה בתחילת 2022.
בתים מסודרי, שמגיעים במחירים גבוהים, הם מחוץ לרשימות הקונים הממוצעות, אומרת מחמוד-קורלי.
“כדי לחסוך בעלויות הנכס, הקונים יודעים שהם יסתכלו על בית שצריך קצת עבודה”, היא אומרת. “היכן שהם יצטרכו להשקיע קצת הון עצמי כדי להיכנס לבית הזה שהם יכולים’ לא להיכנס אחרת.”

Responses