מדד אינפלציה מרכזי זה מראה שהמחירים עלו מהר מהצפוי בחודש שעבר

מדד מרכזי לאינפלציה עלה מהר מהצפוי בספטמבר, מה שמעלה חששות כי להעלאות הריבית האגרסיביות של הבנק הפדרלי יש השפעה מוגבלת בהשגת האינפלציה בשליטה.

מדד מחירי היצרן בארה”ב, העוקב אחר מה שמקבלים היצרנים בארה”ב עבור המוצרים והשירותים שלהם, עלה בקצב שנתי של 8.5% בספטמבר, ירידה קלה מהעלייה של 8.7% באוגוסט, כך דיווח משרד העבודה ביום רביעי. אבל הדו”ח הראה שהמחירים עלו ב-0.4% מחודש לחודש.
כלכלנים שנסקרו על ידי Refinitiv ציפו שהעלייה של 12 החודשים במחירים הסיטונאיים תיאט לעלייה של 8.4%, והעלייה מחודש לחודש תגיע ל-0.2%, בהשוואה לירידה של 0.1% באוגוסט.

כלכלנים הביעו אכזבה מהדו”ח ומהדברים שהוא אומר על המאמצים להביא לשליטה על עליית המחירים.
“המסלול של נתוני אינפלציה בעלי מגמת ירידה מתחילה להרגיש כמו משאלת לב, מכיוון שהנתונים הגיעו קטועים במקרה הטוב”, אמר יונג-יו מא, אסטרטג השקעות ראשי ב-BMO Wealth Management.

הדו”ח מודד מחירים ששולמו עבור סחורות ושירותים לפני שהם מגיעים לצרכנים. הוא זוכה לתשומת לב מיוחדת מצד כלכלנים ומשקיעים החודש מכיוון שהוא מתפרסם יום אחד לפני – במקום אחרי – מדד המחירים לצרכן, דוח האינפלציה הנצפה ביותר, שמודד מחירים קמעונאיים.
מחירי האנרגיה זינקו ב-0.7% בספטמבר, בהשוואה לאוגוסט, לאחר ירידות של חודשיים בחודשים יולי ואוגוסט, ומחירי המזון רשמו עלייה של 1.2% בחודש אחד לאחר ירידה קלה באוגוסט. בין קטגוריות המזון עם העליות הגדולות היה 10% למוצרי תפוחי אדמה קפואים, כמו צ’יפס, 5.5% למוצרי חזיר מלבד נקניקים, ועלייה של 2.5% לפירות ים. עליות אלו אמנם מייצגות את המחירים הסיטונאיים, אך סביר להניח שהן יעברו לצרכנים בצורה של מחירי מכולת גבוהים יותר.
בהסרת מחירי המזון והאנרגיה הפכפכים, הדו”ח הראה כי מחירי הסחורות האחרות נותרו ללא שינוי בספטמבר – אך מחיר השירותים עלה ב-0.4% בחודש, החל מנסיעות לעלות קידוחי נפט ועד לניהול תיקים ולאשפוזים.

Core PPI, אשר אינו כולל מזון ואנרגיה ממחירי היצרן הכוללים, רשם עלייה של 0.3% מחודש על פני חודש ועלייה של 7.2% במהלך 12 החודשים האחרונים. זה היה בערך בקנה אחד עם מה שחזו כלכלנים.
המאבק להורדת אינפלציה בגובה עשרות שנים הפך לדאגה גדולה עבור הפד, שהעלה את הריבית בקצב חסר תקדים במאמץ לצנן את הכלכלה. אבל יש חששות שהפד מעלה את הריבית מהר מדי, ושהוא עלול להכניס בקרוב את כלכלת ארה”ב למיתון.

“ככל שהאינפלציה הנמדדת תישאר גבוהה יותר, כך הפד יעלה יותר את הריבית, וככל שיש יותר סיכוי שהם ידחפו את הכלכלה למיתון”, אמר ביל אדמס, הכלכלן הראשי של בנק קומריקה.
בעוד שמנכ”לים וכלכלנים משוכנעים יותר ויותר שסביר להניח כי מיתון צפוי, הנשיא ג’ו ביידן אמר ביום שלישי לג’ייק טאפר מ-CNN כי למרות שהוא לא מצפה למיתון, ישנה אפשרות של “מיתון קל מאוד”.

לציבור הרחב יש פרספקטיבה קודרת במקצת על התנאים הכלכליים, על פי סקר של CNN שנערך לאחרונה: רק 22% מהנסקרים אמרו שהתנאים הכלכליים במדינה טובים, כאשר 41% טוענים שהתנאים גרועים במקצת, ועוד 37% אמרו שהם גרועים מאוד. עם זאת, 40% אמרו שהם צופים שהתנאים הכלכליים במדינה יהיו טובים בעוד שנה מהיום.
המניות בארה”ב ירדו למטה בדו”ח ה-PPI, מכיוון שהמספרים הגבוהים עוררו את חששות המשקיעים שפעולת הפד תביא יותר כאב לכלכלה ותכביד על השווקים.

הבהרה: גרסה קודמת של הסיפור הזה ציטטה סט אחר של נתונים של הלשכה לסטטיסטיקה של העבודה עבור השינוי החודשי ב-PPI הליבה. בנטרול מחירי מזון ואנרגיה ממחירי היצרנים הכוללים, מדד המחירים לצרכן הליבה עלה ב-0.3% מחודש על פני חודש ו-7.2% משנה לשנה.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses